Ultrasonik kalorimetreler, merkezi ısıtma sistemlerinin ölçümünde alternatif ölçüm cihazı olarak kullanılırlar. Fakat bunları mekanik kalorimetrelerden farklı yanları bulunmaktadır. Zaten bu farklı yanları var olduğundan dolayı üretilmişlerdir. Ultrasonik kalorimetre cihazının sahip olduğu en temel özellik onun kesinlikle hareketli bir parçasının bulunmamasıdır. Böylelikle montaj değişikliğinde herhangi bir sorun çıkarmaz. Ayrıca debimetresi kesinlikle zamanla aşınmaz alüminyum malzemeden muhafaza birimine sahiptir. Bütün bu yönleri elbette ultrasonik kalorimetrenin sınırlı özelliği değildir. Bunun yanında daha birçok özellikleri de bulunmaktadır. Örnek vermek gerekirse bu özelliği arasında gelmesi nedeniyle onun teknolojik yönü de mekanik kalorimetreden ayrılan birçok tarafıyla doludur.

Merkezden okuma sistemi

Ultrasonik kalorimetreler, kalorimetre fiyatlari açısından özellikle merkezden okuma sistemiyle mekanik kalorimetrelerden daha pahalıdır. Bu sayede değerlerin dijital verilerinin daha hızlı ve anında en güncel değerleriyle okunması işlemleri tamamlanmaktadır. Tamamlanan tüm bu işlemler dikkate alındığı zaman taşımış olduğu tüm bu özellikleri onu diğerlerinden ayırt eden nitelikleridir. Ayrıca kalorimetre faturalandırma açısından yaklaşıldığı zaman da ultrasonik kalorimetrenin kendisine has bir teknik çalışma prensibi bulunmaktadır.

– Akış hızının ölçüm aralığı, ultrasonik kalorimetre cihazının akış hızını ölçen çalışma mantığı vardır. Bu özellik mekanik kalorimetrede bulunmaz.

– Tam on yıla kadar dayanan bataryası, elbette mekanik kalorimetrenin de bataryası vardır.

Ancak tam on yıl veya daha uzun süreye kadar kalorimetre devreye alma işlemlerini noksansız bir şekilde yapabilen ikinci bir cihaz yoktur. Bu yönüyle gerçekten de son derece önemlidir.

Kendi kendini temizleme özelliği

Ultrasonik kalorimetrenin taşıdığı bir diğer özelliği pisliklere, kirlenmelere ve tozlanmalara karşı kendi kendini temizlemesidir. Bu özelliği onun kullanım ömrünü uzatan en temel özellikleri arasında gelmektedir. Ortada duran bu en temel özelliği dikkate alınarak tamamen işlevsellik yönünden ortada duran bir cihaz olduğu rahat bir şekilde belirtilmektedir. Bu anlamıyla değerlendirilecek olunduğu zaman kendi kendini temizleme özelliğinin ortada duran tüm yaklaşım tarzları bakımından otomatik sensörü ile gerçekleştirildiği hemen görülmektedir. Tüm bunlar da açık seçik olarak cihazın kendisine has çalışma kabiliyetini göz önünde tutmaktadır. Göz önünde tutulan tüm bu teknik özelliği ise kalorimetrenin kalorimetre nasıl okunur bakımından taşımış olduğu tüm temel yönlerini de içermektedir. İşte tüm bu temel yönleri bakımından süreklilik anlayışı ile kendi kendisini temizlemektedir.

Bütün bu özellikleri ultrasonik kalorimetre cihazının taşıdığı teknik özellikleridir. Geliştirilen tüm bu teknik özellikleri merkezi ısıtma sistemleri açısından daha doğru değerlerin alınmasını ve daha hassas ölçümlerin yapılmasını sağlamaktadır. Bu anlamıyla değerlendirildiği zaman eşsiz bir ürün olma anlayışıyla son derece kaliteden ödün vermeyen bir cihaz özelliğini korumaktadır. Bu özelliği ile cihazın çalışma mantığı esas alınarak tamamen yüksek kapasiteli olarak işlem gördüğü ve tüm bu işlemleri doğrultusunda da uzun süre boyunca kullanılan fonksiyonel özellikleri cihazın ortada duran en teknik ve en donanımlı yönleridir.