Bu yönetmelik, merkezi ısıtma sistemi kullanan binalar için geçerli olmaktadır. Bildiğiniz gibi, merkezi ısıtma sistemi kullanan binalarda, eşitsiz bir gider dağılımı uygulanmaktadır. Maalesef, her bina sakinine eşit bir dağılım yapmak mümkün olmamaktadır. Bundan dolayı da her dairenin tüketmiş olduğu enerji sarfiyatı hesaplanmalı ve buna uygun bir ödeme sunulması gerekmektedir. Bu durum düşünülerek ve bunun yanı sıra da kullanılacak sistem ile enerji tasarrufu da ön plana getirilmiştir. Bahsedilmekte olan sistem ‘’ pay ölçer sistemi ‘’ olurken, kullanılan özel radyatör vanaları da enerji tasarrufunu ön plana getirmektedir.

Pay ölçer sistemi nedir?

2012 yılında; pay ölçer zorunluluğu getirilmiş olup, radyatör üzerinde kullanılacak cihazlar ve şirket ile arasında ki bağlantı sistemin temelini oluşturmaktadır. Artık radyatör üzerinde kullanılacak olan cihazlar ile her daire için enerji tüketimleri hesaplanabilecektir. Bu uygulama için ise şirketler yıllık olarak sistem kullanım bedelleri talep ederken, beraberinde de ürün bedeli ve montaj bedeli gibi fiyatlar çıkarmaktadırlar.

Her ne kadar pay ölçer fiyatları ilk anda kişileri tedirgin etse de düşünüldüğü an itibari ile mantıklı bir adım olduğu tespit edilmektedir. Çünkü, her ay düzenli olarak %30 gibi bir enerji tüketim tasarrufu yapılırsa eğer, yıllık ortalama kazanç ciddi tutarlar ile eş değer olmaktadır. Böylelikle kullanılan cihaz fiyatı, montaj fiyatı ve yıllık kullanım bedeli ele alındığında bile 1-2 yıl kullanımlarda kendi fiyatını amorti ettiği görülmektedir.

Yukarıda ki bilgiler ele alınarak, pay ölçer fiyatı düşünüldüğünde çok düşük maliyetler ön plana çıkmaktadır. Tabi ki kullanılan özel radyatör vanaları da bu işlem için çok büyük avantajlar sağlamaktadır.

Özel radyatör vanası nedir?

Oda sıcaklığı, vana sistemleri ile kontrol altında tutulurken, bina sakinlerinin evde olmaması halinde, oda sıcaklıklarını sabit tutmak mümkün değildir. Bu durumda tercih edilen özel radyatör vanaları ise kullanılan sistem dahilinde oda sıcaklığını kontrol ediyor, belirtilmiş değerin üstüne çıktığında da vanalar devreye girerek, otomatik olarak düşüş sağlanıyor. Gereksiz enerji tüketim sarfiyatı en aza indirilerek, her yıl %40 gibi bir enerji tüketim tasarrufu yapılabiliyor.

Sistem hangi binalar için uygun?

Elbette ki günümüzde, gündemde olan pay ölçer sistemleri, tüm binalar için uygun olsa da genel olarak eski merkezi ısıtma sistemine sahip olan binaların, ek bir masraf yapmadan ihtiyaçlara karşılık verebilmesi adına kullanılmaktadır. Yani, eski dağınık düzene sahip olan binalarda, radyatörler üzerinde bu sistemler kullanılarak, istek ve ihtiyaçlara karşılık bulunabilir.

Eğer ki, bina da gider dağılımı adaletsiz ve halen bina sahibi bu sistemleri kullanmamakta ısrarcı ise bakanlık tarafından yapılacak kontrollere destek olarak, şikayetler oluşturabilirsiniz. Bu şikayetler dahilinde ise usulsüz olarak gider dağılımı yapan bina sahipleri maddi cezalara uğratılacaktır. Gelecek yıllarda genel olarak tüm binalar da bu tip sistemlerin kullanılması beklenmektedir.