Merkezi Isıtma Sisteminde Pay Ölçer Zorunluluğu

Her ne kadar pek çok bölge de doğal gaz ile ısıtma yöntemleri kullanılsa da elbette ki bazı bölgeler de merkezi ısıtma sistemleri halen yaygın. Bu durumda da enerji tüketimi eşit bir şekilde dağıtılmıyor olurken, 2012 yılında getirilen bir yasa ile pay ölçer zorunlu olması ön plana gelmiştir. Bu yasa ile birlikte artık her dairenin enerji tüketimi ayrı olarak hesaplanırken, yapılacak ödemeler de kişilerin tükettiği miktar ile eş değerlere sahip olacaktır. Yani, daire sakinleri artık faturalarını öderken herhangi bir tedirginlik yaşamayacak ve kendi tükettikleri kadar ödeme yapabileceklerdir.

Her bina da pay ölçer zorunlu

Getirilen yasa ile birlikte, artık merkezi ısıtma sistemi kullanılan her bina da ‘’ pay ölçer sistemi ‘’ zorunlu hale getirilmiştir. Eğer ki, bina sahipleri; usulsüz olarak gider dağılımı yapmaya devam ediyorsa, bu durumda, bina sakinlerinin kendilerine paylaştırılmış tutarları ödeme yükümlülüğü bulunmaktadır. Ayrıca, bu yasaya uymayan bina sahiplerine de cezalar geliyor.

Bakanlık tarafından kontrol edilecek

2007 yılında tasarısı yapılmış ve 5 yıl süre verilmiş olan bu sistemi kullanma süresi bitmiş olmaktadır. Elbette ki günümüzde artık tüm binalar bu sistemi kullanmak ile yükümlü olurken, kontroller ise bakanlık tarafından yapılacaktır. Her ne kadar bazı binalar da herhangi bir şikâyet söz konusu olmadığından halen normal sistemler kullanılsa da bina sakinlerinin şikâyet etmeleri durumunda bakanlıklar tarafından yönlendirilen personeller kontrolleri yapacak, pay ölçer olmayan bina sahipleri için cezalar kesecektir.

Pay ölçer çalışma sistemi nedir?

Bu cihaz ilk olarak ‘’ Siemens ‘’ tarafından geliştirilmiş olurken, artık pek çok farklı üretici tarafından farklı pay ölçer fiyatları dahilinde satışa sunulmaktadır. Örnek olarak bir sistem için harcanacak miktar 1000 TL olduğu durumda, 1-3 yıl aralığında kullanılmakta olan pay ölçer ve özel termostatik vanalar dahilinde enerji tasarrufu %35 gibi bir orana çıkarıldığında, kendi fiyatını amorti etmesi tespit edilmiştir. Böylelikle ürün fiyatını aslında sunmuş olduğu tasarruf ile birlikte geri kazanmak mümkün olmaktadır.

Elbette ki eşit gider dağılımı yapılması adına pay ölçer kullanılırken, beraberinde özel radyatör vanaları kullanılmaktadır. Bu vanalar ise, kişilerin evde olmadığı anlarda bile oda sıcaklığını sabit tutmakta yardımcı olacaktır. Vana içerisinde sıcaklığa bağlı olarak oda ısısı kontrol altında tutularak, otomatik sistem devreye girdikten sonra vana ayarı düşecektir. Bu da evde kimse olmadığı durumlarda gereksiz olan enerji tüketimini en aza indirerek, sistemin işleyişini ön plana çıkarmaktadır.

Eski bina yapılarına uygun

Genel olarak merkezi bina ısıtmaları eski bina yapıları ile ortaya çıkmaktadır. Elbette ki pay ölçer fiyatı dahilinde satın alınacak olan ürünler, eski bina yapılarına da uygun olsa da bazı binaların tesisat sistemlerinin değiştirilmesi gerekebilir. Bu konuda da uzman kişi gerekli olan testleri yaparak, konu hakkında bilgiler aktarabilecektir.