Bilindiği üzere, geçmişten günümüze kadar pek çok bina da merkezi ısıtma yöntemleri tercih edilmektedir. Bu durumda da eşit olmayan gider dağılımları meydana gelirken, pek çok bina sakini da bu durumdan oldukça şikayetçi. Genel olarak doğal gaz kullanımı dahilinde enerji tüketimleri oldukça artış göstermiş olurken, merkezi ısıtma sistemlerinde de tüketilen enerjinin eşit bir şekilde dağıtılması mümkün değildir. Bundan dolayı 2007 yılında düşünülmüş bir tasarı 2012 yılında uygulamaya konulmuş olup, yasal zorunluluk getirilmiştir.

Yönetmelikte yer alan; pay ölçer zorunluluğu tüm merkezi ısıtmaya sahip olan binalar için geçerli olmaktadır. Yaklaşık olarak bu sisteme dahil olan bina sayısı, 1.800.000 olurken, her geçen sene sayısında artış görmek mümkündür. Elbette ki merkezi ısıtma sistemlerinde bu yasa sonrasında ortaya çıkan gider dağılımları sonrası ortaya çıkarılan tutar, pay ölçer sistemi ile hesaplanmamış ise, bina sakini tarafından ödenmeyebilir. Bu durumda ilgili bakanlığa şikâyet dilekçesi yazılarak, bina sahibinin ceza alması sağlanabilir. Böylelikle de her bina sahibinin kendine düşen görevi yerine getirmesi ve bu sistemleri kullanmaya başlaması sağlanabilecektir.

Enerji tüketimi tasarrufu

Doğal gaz üretimi ile birlikte elbette ki enerji tüketim miktarlarında ciddi bir artış meydana gelmiştir. Böylelikle de evde olmayan bir bina sakini, ev ısısını kontrol edebilmek konusunda bir şey yapamıyor. Ev gereksiz bir şekilde saatlerce ısınarak, enerji tüketimi de oldukça artış göstermiş oluyor. Bahsedilen pay ölçer sistemi ile birlikte kullanılan özel radyatör vanaları ise sakinlerin evde olmadığı durumlarda oda sıcaklığını sabit tutmak adına yardımcı oluyor.

Vanalar içerisinde dolaşan sıcaklık dahilinde, oda sıcaklığı tespit ediliyor. Eğer ki, belirlenen değer 24 derece ise; 24 derecenin üzerine çıktığı anda otomatik sistem devreye girerek, vana ayarları otomatik olarak düşürülüyor. Böylelikle de evde olunmadığı zamanlarda, gereksiz olan enerji tüketimi de engellenmiş oluyor.

Her daireye eşit dağılım

Bahsetmiş olduğumuz pay ölçer ile birlikte, her daire artık kendine düşen enerji miktarını ödemek ile yükümlü olacaktır. Dairede kullanılan enerji miktarları, bu sistem dahilinde uzaktan hesaplanabilecektir. Bu sistem üreticisi firmalar, uzaktan kontrol sistemi ile bina da tüketilen enerji miktarlarını her daire başına hesaplarken, eşit gider dağılımı sunulmaktadır. Böylelikle de kişi kendine düşen miktardan hariç ödeme yapmaktan kurtulmuş olacaktır.

Sistem fiyatı ve garantisi

Elbette ki üretici firma garantili olan bu ürünler, pay ölçer fiyatı olarak değişiklik göstermektedir. Montaj fiyatı ve yıllık sistem kullanım bedeli de bu fiyatlara eklenecek olsa da elbette ki %40’ a varan tasarruflar dahilinde daha uygun olduğu tespit edilmiştir.

Yaklaşık olarak 1-2 yıl boyunca pay ölçer kullanmış olan bir kişi, her ne kadar pay ölçer fiyatları ödemiş olsa da yaptığı enerji tüketim tasarrufu ile kendi fiyatını amorti etmiş olacağından, herhangi bir maddi kayıp durumu da söz konusu olmuyor.