Termostatik vana, ‘’ özel radyatör vanası ‘’ olarak tanımlanmaktadır. Radyatör girişlerinde kullanılarak, oda sıcaklıklarını sabit değerlerde tutmaya yardımcı oluyor. Bu durumda da enerji tüketim tasarrufu yapabilmek mümkün olurken, genel olarak kullanılan binalarda yaklaşık olarak %35, %40 gibi bir enerji tüketim tasarrufu ön plana çıkmaktadır. Yine pay ölçer kullanılarak, enerji tüketim hesabı da yapılabilmektedir.

Genel olarak evde kimsenin olmadığı durumlarda, gereksiz olarak enerji tüketim sarfiyatı olmaktadır. Bu durumda da aylık olarak tüketim miktarı her daim artış göstermiş olurken, bazı teknolojik ürünlerden destek almak gerekmektedir. Bahsetmiş olduğumuz termostatik vanalar ise tüketicilerine bu konuda destek olurken, oda sıcaklıklarını kişinin istediği seviye de tutmak için kullanılıyor. Radyatör girişinde kullanımı mümkün olan bu vanalar, oda ideal sıcaklığa ulaştığı durumda otomatik olarak devreye girerek, oda sıcaklığını sabit tutmak adına, sıcaklığı düşürmektedir. Uzun süreli kullanımlarda ise kendi fiyatını amorti edecek kadar tüketim tasarrufu sağlamaktadır.

Tüketim miktarı nasıl hesaplanır?

Elbette ki merkezi ısıtma sistemi kullanılan binalarda, her daire için tüketim hesabı yapabilmek mümkün değildir. Toplam enerji tüketim miktarı ortaya koyularak, daire başına fiyat ile ödeme yapma gibi bir durum söz konusu. Bu da açık bir dil ile ‘’ usulsüz gider dağılımı ‘’ şeklinde açıklanmaktadır. Fakat, pay ölçer zorunluluğu getirilmiş olurken, bu tip durumlar engellenmesi mümkün olmuştur.

Pay ölçer zorunluluğu nedir?

Bu zorunluluk, ‘’ ısı paylaşım yönetmeliği ‘’ dahilinde 2007 yılında sunulmuş olurken, 2012 tarihine kadar süre verilmiştir. 5 yıl içerisinde tüm merkezi ısıtma sistemine sahip olan binaların bu yeni sisteme geçişi için yasal süre olsa da bu süre içerisinde yaklaşık olarak 1.800.000 daire geçiş yapmıştır. Sisteme geçiş yapmayan binalar ise bakanlıklar tarafından yapılan kontroller sonrasında, bina yönetmeliğine cezalar gönderilmiştir. Güncel olarak da bu sistemi kullanmayan merkezi ısıtma sistemine sahip olan binalar, şikayetler doğrultusunda kontrol edilerek, pay ölçer sistemi kullanmamaları dahilinde yaptırımlar uygulanacaktır. Bundan kaynaklı olarak tüm bina yönetimleri bu konuda bilgi sahibi olmalı ve gereken yönetmeliğe uyması talep edilmektedir.

Ürün ve montaj fiyatları

Her ne kadar yeni sistem için ön planda olan ‘’ pay ölçer fiyatları ‘’ söz konusu olsa da enerji tüketimi bilinçli olmasından dolayı, kendi fiyatını amorti etmesi mümkün olacaktır. Ekonomiye ve kişi bütçesine destek olacak olan bu tasarı ile yıllık olan enerji tüketimlerinde ciddi bir azalma hedeflenmektedir.

Ürün montajı ve pay ölçer fiyatı, üretici firma dahilinde belirlenmiş olurken, her bina için teklif almak üzere daire sayısı ele alınmaktadır. Kullanılacak olan daire ve radyatör sayıları belirtilerek, fiyat teklifi alınarak, yeni sistem hakkında diğer detaylı bilgiler de tüketicilere sunulacaktır. Sistem işleyişi ve kurulumu oldukça kolay olurken, artık her daire için enerji tüketim hesabı yapabilmek çok daha kolay hale gelmiştir. Günümüzde ise bu sisteme geçiş yapmış olan binlerce binayı görebilmek mümkündür.