Merkezi sistem bulunan dairelerde yaşayan insanların en büyük sorunu yakıt konusunda hiçbir suretle tasarruf yapamıyor olmalarıdır. Kullanımları düşük bir miktarda olsa dahi diğer dairelerle aynı oranda ödeme yapıyor olmak hiç de adaletli bir durum değildir. Bu nedenle enerji verimliliği kanununa gereğince tüm merkezi sistem bulunduran binaların bu pay ölçer sistemini hayata geçirmeleri gerekmektedir. Zorunlu olması bir yana bu cihaz gerçek anlamda kullanıcılarına yakıt tasarrufu konusunda büyük oranda fayda sağlamak üzere tasarlanmış bir üründür. Bu ürün sayesinde yaktığınız yakıt miktarı kadar ödemem yapıyor olmanız hem bireysel olarak ev ekonominize hem de genel olarak devlet ekonomisine yarar sağlayacak bir cihazdır.

Cihaz eski ya da yeni farkı gözetmemeksizin tüm radyatörler için uygundur. Yani bu cihazı edinmek için bir de radyatörlerinizi değiştirmenize gerek bulunmamaktadır. Peki, bu cihaz nasıl kullanılır? Pay ölçer sistemi evinizdeki tüm radyatörlere takılır ve radyatör ile oda sıcaklığı arasındaki farkı ölçerek ücretlendirmeniz yapılır.  Dolayısı ile binada bulunan diğer dairelerle bir bağlantınız bulunmayacaktır. Maliyeti altı yüz lira civarında bulunan cihazın ömrü yaklaşık olarak yirmi yıl kadardır. Birçok elektronik cihazda olduğu gibi pay ölçer cihazının da belli bir ömrü bulunmaktadır. Fakat bu cihazlar pille çalışmaktadır ve pili bittiğinde atılmaz. Yeni pil takılarak kullanıma devam etmek mümkündür. Fakat bu cihaz alınırken pil değişiminin kolaylıkla yapılabileceği türde tasarlanmış cihazları almak kullanıcılar bakımından kolaylık sağlayacaktır. Yaklaşık olarak 27 adet üretici firma bulunmaktadır. Uzun dönem kullanılacak bir ürün olması dolayısı ile ürünü edinmeden önce firmalar hakkında bilgi sahibi olmak cihazın kullanabilirliği bakımından önemlidir.

Kişilerin aklında bu cihazla ilgili olarak soru işareti olan bir başka konu ise bu cihazın kurulumudur. Cihaz kurulumu günlerce sürecek bir işlem değildir. Şayet işinin ehli ustalarla bu işlemi gerçekleştiriyorsanız cihazın ortalama bir daireye takılması yirmi dakika kadar bir zaman diliminde gerçekleşecektir.  Cihaz kurulumu sırasında dairenizde kirlenmeyecektir. Aynı zamanda evin dekorasyonuna yönelik olarak renk seçebilmeniz de mümkündür.  Pay ölçer sistemi yerden ısıtmalı ya da tavandan ısıtmalı daireler için de kullanılabilecek bir cihaz olarak geliştirilmiştir.  Fakat bu tip dairelerde tek bir noktaya takılan cihaz odanın ısısına göre fiyatlandırma yapacaktır. Bu fiyatlandırma işlemi ise devlet tarafından belirlenen kurallar çerçevesinde yapılacaktır.

Pay ölçer sistemi kullanıcılarına yüksek oranda fayda sağlayabilecek bir üründür.  Fakat tek bir dairenin bu cihazı kullanması bir anlam ifade etmez. Dolayısı ile tüm binanın edinmesi gereken bir ürün olarak karşımıza çıkmaktadır. Sizlerde sadece harcadığınız kadar enerjinin bedelini ödemek istiyorsanız bir an önce pay ölçer cihazını edinmelisiniz. Bu sayede yakıt tasarrufu yapabilir ya da yakıt bütçenizi kendi isteğiniz doğrultusunda planlayabilirsiniz.