Bilindiği üzere, genel olarak merkezi ısıtma sistemleri kullanılan binalarda, enerji tüketimleri ortak olarak ödenmektedir. Bu durumda da ısı tüketimi az olan bir bina sakini de diğer bina sakini ile ortak bir ücret ödemektedir. Bundan dolayı da pek çok kişi şikâyette bulunurken, bina sakinleri arasında tatsız durumlar meydana gelmektedir. Artık günümüzde kullanılacak olan sistemler ile bu ortadan kaldırılmış olurken, (ısı paylaşım yönetmeliği) ele alınarak, 2012 yılında zorunluluk haline getirilmiş olan; pay ölçer zorunluluğu ile herkes tüketim miktarlarını kendi belirleyebilecektir.

Pay ölçer nedir?

Bu cihazlar, har bir radyatör için üretilmiştir. Bina içerisinde yer alan radyatörlerin üzerine konumlandırılarak, her petekte ne kadar ısı tüketimi yapıldığı hesabını yapmaktadır. Elbette ki yine bu ürünün yanı sıra kullanılan özel radyatör vanaları da otomatik olarak ısı kontrolü yapmakta ve belirlenmiş olan ısı değerine ulaşması halinde vana ayarlarını düşürmektedir. Bundan dolayı da ev sakinlerinin, evde olmaması halinde bile istenilen ısı değerinde sabit kalınmış ve enerji tüketim israfından kaçınılmış olacaktır.

  • %40’ a varan enerji tasarrufu

Her ne kadar kullanıma bağlı olarak değişiklik gösterse de normal enerji tüketim miktarları ele alındığında, genel olarak bir bina da %40’ a kadar enerji tasarrufu ortaya çıktığı görülmüştür. Çünkü birçok kişi, merkezi ısıtma sistemleri kullanılmasından dolayı, az tüketim sağlamış olsa bile eşit paylaşım yapıldığından dolayı, bu durumu çokta sorun etmemektedir. Bunun yanı sıra merkezi ısıtma olmasından kaynaklı olarak içerisi normal ısısından yüksek olduğu durumlarda kapı, pencere açılmaktadır. Bu da elbette ki ısı tüketim israfını ortaya koyarken, daha fazla bir maliyet ön plana çıkmaktadır. Artık her radyatör üzerinde otomatik ısı kontrolü yapan vanalar bulunurken, yine ısı tüketim hesabı yapan pay ölçer sistemi de enerji tasarrufunu ön plana çıkaracaktır.

Kullanım zorunluluğu ve ceza

2007 yılında tasarısı sunulmuş olan bu sistem, 2012 yılında zorunlu hale getirilmiştir. Birkaç yıl içerisinde toplamda 1.800.000 daire için bu sistemler kullanıma başlamış olsa da henüz bu sistemleri kullanmayan bina yönetmelikleri bulunmaktadır. Eğer ki, herhangi bir bina sakininden ‘’ usulsüz gider dağılımı ‘’ yapıldığı yönünde bir şikâyet gelirse, bakanlıklar tarafından pay ölçer kontrol edilme şartı ele alınarak, bina yönetmeliğine bir ceza gönderilecektir. Bu durumda da bina sahipleri bu konuda bilinçli olması gerekirken, sistem hakkında üreticilerden fiyat teklifleri alabilirler.

Ürün ve montaj fiyatı

Her bir radyatör için ayrı seçim yapılmalıdır. Bu durumda ürünün adet fiyatı, üretici firmadan teklif alınarak öğrenilebilir. Bina içi toplu alımlar olacağından dolayı, bir site için gerekli olduğunda da fırsat ve kampanyalar dahilinde, pay ölçer fiyatı göz önüne gelebilir. Her ne kadar düşükte olsa bir maliyeti bulunurken, uzun vadeli kullanımlarda %40’ a varan enerji tasarrufu ile ürün kendi fiyatını amorti ettiği analiz edilmiştir.