Bilindiği üzere; merkezi ısıtma sistemleri her ne kadar bazı avantajları bulunsa da maalesef gider dağılımı eşitsizliği yönünde de bazı dez avantajları bulunmaktadır. Örnek olarak; aylık 100 TL tüketim gerçekleştirmiş olan bir kişi, bina gider dağılımı yapıldığında, kendine düşen pay bundan daha düşük ya da daha fazla olabilmektedir. Bu durum ise bina da toplam tüketilmiş olan enerji miktarının her kişiye eşit olarak paylaşılmasından kaynaklanmaktadır. Yani, genel olarak her kişi kendi tüketmiş oldukları enerji miktarından daha az ya da daha fazla ödemektedir. Bu durum için geliştirilen bir sistem ise ‘’ pay ölçer sistemi ‘’ olurken, hakkında aşağıda ki bilgilere ulaşabilmek mümkündür.

Sistem kullanımı ve avantajları

Sistem kullanımı oldukça basittir. Her radyatör için hazırlanmış olan pay ölçer cihazları, radyatör girişine sabitlenerek, o peteğin ne kadar enerji tüketimi yaptığını hesaplamaktadır. Bu veriler ise ana merkezde toplanarak, bina yönetimine sunulmaktadır. Böylelikle de her bina sakini, sadece; kendi tüketmiş olduğu enerji miktarını ödemek ile yükümlüdür. Yani, hiçbir kimse kendi tüketmiş olduğu miktardan daha az ya da daha fazla ödeme yapmak zorunda kalmayacaktır. Böylelikle de adaletsiz bir gider dağılım durumu ortadan kaldırmış olacaktır.

  • Termostatik vana ile enerji tüketim tasarrufu

Genel olarak merkezi ısıtma sistemleri için bir dezavantaj daha bulunurken, enerji tüketimini durduramamak olmaktadır. Yani, oda ısı ayarı mümkün olmuyor. Bahsetmiş olduğumuz pay ölçer sistemlerinin yanı sıra kullanılacak olan ‘’ özel radyatör vanası ‘’ oda ısı ayarını sabitlemek adına tüketicilere yardımcı olmaktadır. Radyatör girişinde konumlandırılmış bu vana, oda sıcaklık değerlerini vana içerisinde ki sıcaklığa göre belirlerken, belirtilmiş olan ısı miktarında otomatik olarak devreye girerek, oda sıcaklığının gerektiğinden fazla yükselmesini engellemektedir. Uzun süreli kullanımlarda ise enerji tüketim tasarrufu en üst düzeye çekilirken, kullanılacak olan sistemin de yani pay ölçer fiyatları amorti edilmiş olacaktır.

Kullanımı zorunlu mu?

2007 yılında tasarı halinde sunulmuş olan bir yönetmelik (ısı paylaşım yönetmeliği) dahilinde, pay ölçer zorunluluğu getirilmiştir. Her ne kadar şikâyet bulunmadığında herhangi bir merkezi ısıtma sistemi kullanan bina yönetmeliğine herhangi bir yaptırım olmasa da eğer ki bina sakinlerinden birisi ‘’ usulsüz gider paylaşımı yapılmaktadır ‘’ gibi bir şikâyette bulunursa, bina yönetimi için ceza yaptırımları uygulanmaktadır. Bundan kaynaklı olarak 2012 yılından sonra pay ölçer sistemi de zorunlu hale getirilmiştir.

Sistem kurulumu basit ve kullanışlı

Belirlenmiş özelliklere göre üretimi sağlanmış ve her pay ölçer fiyatı değişiklik gösterirken, sistem kurulumu ve işleyişi oldukça basittir. Kullanışlı olması, adil bir tüketim hesabı yapması da ürünün tercih sebepleri arasında yer alıyor. Bina da yer alan daire sayısı ele alınarak, radyatör sayılarına göre fiyat teklifleri alınarak, yeni sisteme geçiş yapılabilir.