Merkezi ısıtma sistemleri dolayısı ile genel olarak ‘’ usulsüz gider dağılımı ‘’ söz konusu olmaktadır. Bu durumda da pek çok bina sakini şikayetçi olurken, kendi tükettikleri enerji miktarını hesaplamak istemektedir. Enerji tüketim miktarlarının hesaplanması için ve her daire sakininin kendi tüketim miktarlarından yükümlü olması üzere; pay ölçer zorunluluğu getirilmiştir.

Yasa ne zaman getirildi?

Isı paylaşım yönetmeliği adı altında, 2007 yılında tasarı sunulmuş olurken, 5 yıl kadar bir süre verilmiştir. Bu durumda da 2012 yılında tüm binaların yasal olarak bu sisteme geçiş yapması talep edilmiştir. Yani, 2012 yılından sonra bu sistemi kullanmayan binalarda, ceza yaptırımları uygulanacaktır. Bina içerisinde merkezi ısıtma sistemi var ve gider dağılımı adaletsiz yapılıyorsa, ‘’ pay ölçer sistemi ‘’ olmamasından kaynaklı olarak yasal süreç başlatılacak ve cezaların ödenmesi yükümlülük sayılacaktır.

Sistem hakkında bilgiler

Kullanımı zorunlu hale getirilmiş olan ‘’ pay ölçer ‘’ hakkında sistem işleyişi şu şekilde açıklanmaktadır.

  • Pay ölçer cihazı, radyatör üzerine takılmaktadır
  • Dijital göstergeli olan bu cihaz, radyatör üzerinde enerji tüketim değerlerini göstermektedir
  • Her ay, cihaz üzerinden alınan veriler ile daire içi enerji tüketim miktarı hesaplanmaktadır
  • Veriler ana merkezde toplanacak olurken, pay ölçer cihazı üzerinde herhangi bir oynama yapmak mümkün değildir
  • Sistem kullanımı ve kurulumu, üretici/ satıcı firma dahilinde tüketiciler ile paylaşılacaktır

Genel bilgiler yukarıda ki gibi olurken, pay ölçer fiyatı hakkında bilgiler yine satıcı / üretici firmadan teklifler alınarak, öğrenilebilir.

Enerji tüketim tasarrufu

2012 yılında yasal olarak kullanımı zorunlu olan sistem için, pay ölçer fiyatları belirlenmiş olmaktadır. Bunun yanı sıra kullanılacak olan ‘’ termostatik vana ‘’ ortalama olarak %36,9 gibi bir enerji tüketim tasarrufu yapmaktadır. Kullanıma bağlı olarak bu tasarrufun %25 ile %40 aralığında değişmesi mümkün olmaktadır.

  • Oda sıcaklık ayarı sabitleme

Kullanılacak olan özel radyatör vanası dahilinde, her oda sıcaklığı istenilen derece de sabit tutulabilecektir. Evde herhangi bir kişi olmadığı durumlarda da otomatik olarak devreye girerek, belirtilmiş olan ısı değerine ulaştıktan sonra otomatik olarak ısı azaltımı söz konusu olacaktır. Gereksiz enerji tüketim sarfiyatı da bu şekilde engellenmiş olurken hem bütçeye hem de ekonomiye büyük bir etki sunacaktır.

  • Her radyatör için özel vana

Eğer ki her oda sıcaklığını sabitlemek istiyorsanız, bu durumda her radyatör için özel radyatör vanası kullanımı gerekecektir. Radyatör vanaları, boru girişlerine takılacak olurken, montaj edildikten sonra tek yapılması gereken ısı ayarıdır. Sonrasında ise otomatik olarak o ısı değerine ulaşması halinde, sabit kalacak, tüketim tasarrufu ön planda tutulacaktır.

Alınan verilere göre yasal süre içerisinde yeni sisteme geçmiş olan daire sayısı 1.800.000 olarak belirlemiştir. Güncel olarak merkezi ısıtma sistemine sahip olan tüm binaların ise bu sistemi kullanması zorunluluk haline getirilmiştir.