Yıllardır pek çok bina için kullanıma geçişmiş bir sistem olan ‘’ pay ölçer sistemi ‘’ 2012 yılında zorunlu hale getirilmiştir. Elbette ki günümüze kadar yaklaşık olarak 1.800.000 daire bu sisteme yasal olarak geçiş yapmış olurken, halen günümüzde bu sistemleri kullanmayan ve merkezi ısıtma sistemi ile kullanılan binalar bulunmaktadır. Bu durum aslında bina sahibi için hukuki sorunlar oluşturulsa da bina sakinlerinin bu konuda yeni bir adım atmaması ve hafif davranması, sistemleri kullanmaktan uzak durulmasına neden olmaktadır. Eğer ki, herhangi bir bina da pay ölçer sistemi yok ve adaletsiz olarak gider dağılımı yapılıyorsa, bina sakininin o tutarları ödeme zorunluluğu yoktur.

Pay ölçer nedir?

Her daire sakininin, eşit bir şekilde enerji tüketim değerlerini ödemesi için kullanılan bu sistem, ‘’ pay ölçer ‘’ olarak adlandırılmaktadır. Radyatörlere konumlandırılan cihazlar dahilinde, şirketler tarafından enerji tüketim değerleri otomatik olarak hesaplanmaktadır. Elbette ki beraberinde kullanılacak olan özel radyatör vanaları da sistem prensibine uygun olarak çalışırken, düzenli olarak %40’ a varan bir enerji tasarruf imkânı sağlamaktadır. Genel olarak bu vanaları kullanan binalarda ortalama %36,9 gibi bir enerji tüketimi mümkün olmaktadır.

Her ne kadar pay ölçer fiyatı maddi bir gider olarak düşünülse de enerji tüketim tasarrufu ele alındığına, 1-3 yıl aralığında kendi fiyatlarını amorti ettiği tespit edilmiştir. Böylelikle hem bireysel olarak kâr elde edebilmek mümkün hem de bunun yanı sıra ekonomiye destek vermek adına bu sistemler tercih edilebilir.

2012 yılında pay ölçer zorunluluğu getirilmiş olurken, bina sakinlerinin bu sistemleri kullanmaması dahilinde, bina sakinlerinin herhangi birisinin, usulsüz gider dağılımı yapıyor gibi şikayetleri söz konusu olursa eğer; bina sahibi ceza yaptırımları uygulanacaktır.

Nasıl kullanılır?

Kullanım işlemi, ürünü temin etmek, montajını yaptırmak ve sistemi direkt olarak ağ yardımı ile aktif etme aşamaları dahilinde tamamlanmaktadır. Artık düzenli olarak bu hesaplamalar şirketler tarafından uzaktan kontrol edilebilecektir. Cihaz üzerinde yer alan değerlerin her biri ise farklı değerleri test etmektedir.

  • Güncel tüketim miktarı
  • Ekran testi
  • Okuma tarihi
  • Okuma tarihi değeri
  • Sağlama

Yukarıda yer akan değerler, bahsedilen pay ölçer sistemi cihazında yer almaktadır. Beraberinde kullanılan termostatik vanalarda ise ısı değerleri aşağıda ki gibi olabilmektedir.

  • 1 Kademesi 12°C
  • 2 Kademesi 16°C,
  • 3 Kademesi 20°C,
  • 4 Kademesi 24°C,
  • 5 Kademesi 28°C

Yetkililer ile görüşerek, pay ölçer fiyatları hakkında tüm bilgilere sahip olunabilir. Bina sahipleri ise toplu alımlarda bu konuda teknik destek alabildiği gibi, çalışma prensibi, kullanım kolaylığı ve ürün garantileri de tüketiciler ile paylaşılacaktır. Konu hakkında tüm diğer detaylı bilgiler için, web sayfası üzerinde yer alan başlıklara göz atmak mümkündür. Görseller üzerinden ise sistemin nasıl olduğu yönünde bilgilere ulaşabilmek mümkündür.