Pay ölçer cihazlarının kullanımı ülkemizde her ne kadar yeni kullanılan bir ürün olsa da birçok ülkede uzun zamandır kullanılan bir cihazdır. Pay ölçer cihazları kullanımı bakımından basit ve fakat bir o kadar da yararlı olması ile bilinir. Ülkemizde de yasalar tarafından zorunlu kılınmıştır. Enerji bakanlığının aldığı kararda enerji verimliliği kurallarında tüm merkezi sistem binalarında uygulanması zorunlu olan bir sistemdir.
Peki, bu sistem nasıl işler? Öncelikle söz konusu olan cihazları tanımamızda fayda olacaktır. Bu cihazlar uzun ömürlü kullanım sürelerine sahiptirler ve yirmi yıl kadar kullanılabilirler. Her bir cihaz iki yıl garanti kapsamına girer. Son teknoloji ürünü olan pay ölçerler evinizde yer kaplayacak olan ürünler değildir. Hali hazırda kullanmakta olduğunuz radyatörlere monte edilerek kullanılır. Pil ile çalışması bakımından bil bitiminde değiştirmeniz gerekebilir. Farklı renk seçenekleri bulundurması evinizin dizaynıyla bütünleşmesini sağlayacak ve ev dekorasyonunuzda bir sorun teşkil etmeyecektir. Maliyeti bakımından da oldukça uygun olan bu cihazlar kendi maliyetlerini kısa süre içerisinde yaptığı tasarrufla çıkaracak ve sizin kara geçmenizi mümkün kılacaktır.
Bireysel ısınmayı ve bağımsız tasarrufu ön olana çıkaran pay ölçer cihazlarının kurulumu çok kısa bir zaman diliminde gerçekleştirebilir. Aynı zamanda ısınma sistemlerinizin çabucak eskimesini engeller ve bakım onarım sürelerinin uzamasına yardımcı olur. Bir başka artı puanı ise her odanın ısısını kendi isteğinize bağlı olarak ayarlayabilmeniz. Örneğin çok nadir kullandığınız odalarda ısıyı düşük tutarak da yakıt konusunda yüksek oranda tasarruf etmeniz mümkündür.
Bazı merkezi sistemlerde petek sistemi bulunmayabilir. Bu tarz binalar yerden veya tavandan ısıtmalı olarak tasarlanmıştır. Pay ölçer cihazlarının bu tipteki daireler için de kullanımı mümkündür. Bu ürün sonrasında herhangi bir bakım gerektiren bir ürün değildir. Kurulum esnasında evinizde bir zayiat olmaz. Yaklaşık olarak yarım saat kadar sürecek olan kurulumun hemen ardından cihazı kullanmaya başlayabilirsiniz. Bu cihazlar sayesinde yakabildiğin kadar yak anlayışı yerine ihtiyacın olduğu kadar yak anlayışı gelecektir. Bu da hem bireysel anlamda hem de ülke ekonomisi bakımından katkı sağlayacak bir durum yaratmaktadır.
Bu cihazlar edinilmeden önce gerekli araştırmalar, maliyet hesaplamaları fiyat ve kalite bakımından ön çalışma yapılması gerekir. Hiç şüphesiz ki her alanda olduğu bibi pay ölçer cihazlarının da farklı kalite ve fiyatta seçenekleri bulunmaktadır.
Pay ölçer cihazları kullanımı bakımından uzun süreli olduğu için bu cihazları uzun vadeli bir yatırım aracı olarak görmek daha doğrudur. Ortalama olarak yüzde otuz oranında tasarruf sağlayan bu cihazları edinerek kış aylarını çok daha kolay ve huzurlu geçirmeniz mümkündür. Sizde bireysel ve bağımsız ısınmadan yana iseniz hiç zaman kaybetmeden pay ölçer cihazlarından edinmelisiniz.