Son yıllarda pek çok farklı teknolojik gelişim ile birlikte ekonomiye büyük destek verilmektedir. Teknolojik ürün üreticileri, birçok alanda tüketicilere yardımcı olurken, enerji tüketim miktarları ele alınarak, tasarruflu ürünler üretimi gerçekleştirmektedir. Yine bu ürünlerin kullanımı de bakanlıklar tarafından kontrol edilerek, merkezi ısıtma sistemine sahip binalarda da pay ölçer zorunluluğu getirilmiştir.

Isı paylaşım yönetmeliği

                Bu yönetmelik ele alınarak; 2007 yılında tasarıya sunulmuş ve 2012 yılına kadar tarih verilmiştir. Tüm merkezi ısıtma sistemine sahip olan binaların bu 5 yıl içerisinde yeni sisteme geçiş yapması talep edilmiştir. 5 yıl içerisinde ise toplamda 1.800.000 daire yeni sisteme geçiş yapmış olurken, yeni sistemi kullanmayan kişiler ise ceza yaptırımları uygulanacağı yönünde açıklamalar yapılmıştır.

  • Usulsüz gider paylaşımı yapılıyor

Elbette ki yapılan şikayetler genel de bu yönde. Bina sakinlerinin ‘’ usulsüz olarak gider paylaşımı yapılıyor ‘’ gibi şikayetleri değerlendirilerek, bina sahiplerine cezalar gönderilecektir. Merkezi ısıtma sistemine sahip bir bina ise eğer; pay ölçer sistemi kullanılmadığı takdirde yasa gereği cezaları ödemek zorunda kalınacak.

Her daire için enerji tüketim hesabı

Bir daire sakini, kendi tüketmiş olduğu enerji miktarını hesaplaması ve daha bilinçli bir tüketici haline gelmesi üzere, ‘’ pay ölçer sistemi ‘’ kullanılması gerekmektedir. Radyatör üzerine takılacak olan bu cihaz, radyatörden çıkan ısı miktarlarını hesaplayarak, enerji tüketim miktarı hesabını yapacaktır. Bu durumda da her kişi ne kadar enerji tüketimi yaptığı her ay düzenli olarak takip edecek, sistem dahilinde bina yönetmeliğinde paylaşılacak olan tutarlar da adil olarak hesaplanacaktır.

Tüketim tasarrufu için ‘’ termostatik vana ‘’ kullanımı

Tüm bina enerji tüketim miktarı ele alındığında, örnek olarak; 1000 TL gibi bir tüketim faturası söz konusu ise, kullanılacak olan özel radyatör vanaları dahilinde, bu tutarların 200 ile 400 TL aralığında düşüş yaşadığı gözlenecektir.

Radyatör girişlerine takılacak olan özel radyatör vanaları, oda sıcaklığını sabit tutmakta kullanılmaktadır. Daire içerisinde yer alan örnek 3 oda da kullanıldığında, 3 odanın sıcaklığını istenilen düzeyde tutabilmek mümkündür. Bir odayı 25 derece de tutmak isterken, diğer bir oda kullanıma bağlı 20 derece olarak sabitlenebilecektir. Bu özellik ise otomatik olarak devreye giren ‘’ termostatik vana ‘’ dahilinde mümkün olabilecektir.

Sistem kendi fiyatını amorti ediyor

Yapılan enerji tüketimi dahilinde, pay ölçer fiyatı ve termostatik vana fiyatı, uzun süreli kullanımlarda kendi fiyatını amorti etmesi ile pek çok kişinin tercihleri arasındadır.

Bahsedilmekte olan pay ölçer fiyatları, üreticiden teklif alınarak öğrenebilir. Bina içerisinde kaç adet daire var ve kaç adet ürün gerekiyor bu bilgilerin paylaşımı yapılarak, özel olarak fiyat teklifleri alabilmek mümkündür. Ürün fiyatı + montaj fiyatı şeklinde tüketiciler ile fiyat paylaşımı yapılacak ve gerekli olan detaylar, çalışma prensibi ve diğer özellikler de kişiler ile paylaşılabilecektir.