Son birkaç yıl içerisinde doğal gaz ulaşmamış olan pek çok bölgeye de yapılan alt yapı çalışmaları dahilinde, doğal gaz hatları döşenmiş ve doğal gaz kullanımı artırılmıştır. Elbette ki doğal gaz kullanımı dahilinde de bilinçsiz bir tüketim ortaya çıkmış olurken, enerji tüketim miktarları oldukça fazla artmış durumdadır. Bu duruma bir alternatif yöntem getirilmiş olurken, enerji tasarrufu kapsamında zorunlu hale getirilen yasa 2012 yılında uygulamaya geçmiş olup, bina sahiplerinin ısı pay ölçer sistemi kullanılması ön plana çıkmıştır.

Uygulamaya geçtikten 5 yıl içerisinde her bina da bu sistemlerin kullanılmaya başlaması gerekirken, kullanım sağlamayan kişiler, eğer ki bina sakinlerinden kanunsuz olarak enerji tüketim dağılımı yapıldığı yönünde bir suç duyurusu talebi yapılırsa, bina sakinleri ise ceza yaptırımlarına çarptırılacaktır. Maddi cezalar bu kapsamda ön plana çıkarken, elbette ki sistemin kullanılması da oldukça avantajlı olduğu görülmektedir.

% 40’ a kadar enerji tasarrufu

Yapılan araştırmalar sonrasında % 36.9 gibi bir enerji tüketim tasarrufu ön plana çıkmıştır. Bu durumda 1-3 yıl aralığında kullanılan cihazların, ürün ve montajı ücreti, kullanım ücreti gibi değerlerin amorti edildiği de görülmektedir. Hem bireysel bütçeye katkısı hem de ekonomiye büyük katkısı olduğu görülmektedir.

Pay ölçer sistemi nasıl çalışır?

Bahsedilmiş olan pay ölçer sistemi, her bina için geçerli olmasının yanı sıra, bina da yaşamakta olan kişilerin, dairelerine düşen enerji miktarlarını kullanıma bağlı olarak hesaplamaktadır. Radyatör üzerinde kullanılacak olan bu ürün ile artık her daire başına gider paylaşımı daha adil bir şekilde yapılacaktır. Uzaktan kontrol sistemi de elbette ki pay ölçer fiyatları alanında, uzun dönemli kullanımlarda kendi fiyatlarını amorti etmesi yönünde yardımcı olmaktadır.

Elbette ki klasik aidat sistemi ile çalışan merkezi ısıtma yöntemlerinde, tüketim oranlarının paylaştırılması mümkün olmamaktadır. Genel olarak eski binalar için de uyumlu olan pay ölçer fiyatı da oldukça düşük olması ile herkesin bütçesine destek olmaktadır. Bu sektörde hizmet veren şirketler ile anlaşarak, bina tesisatı hakkında da uyumluluk bilgilerine ulaşabilirsiniz.

Özel radyatör vanaları kullanılıyor

Oda sıcaklığını belirli bir seviye de kalması için, ısı pay ölçer cihazlarını yanı sıra özel radyatör vanaları kullanılarak, şirketler ise bu ölçümlerin uzaktan kontrol edilmesinde yardımcı oluyor. Böylelikle hem enerji tasarrufu yapılmış olurken hem de beraberinde istenildiği gibi ısıları sabit tutabilmek mümkün oluyor.

Bakanlık tarafından kontrol edilecek

Her ne kadar şimdiye kadar yasal süre de olunması dahilinde herhangi bir kontrol yapılmamış olsa da pay ölçer zorunluluğu getirilmiş olması ile artık bu sistemin bakanlık tarafından kontrol edilmesi mümkün olacaktır. Eğer ki sizlerde usulsüz bir şekilde gider dağılımı yapıldığını düşünüyor ve binanızda pay ölçer kullanılmıyorsa bu konuda şikayetlerinizi dile getirerek, hukuki süreci başlatabilirsiniz.