Bilindiği üzere, doğal gaz tüketimlerinin %70’ lik bir kısmı konutlarda yapılmaktadır. Böylelikle de bilinçli bir tüketici haline gelmek oldukça önemli olurken, enerji tasarrufu alanında gelişilmeleri takip etmek, uzun dönemli bir yatırım olarak ele alınabilir.

Doğal gaz üretimi ile birlikte çok fazla gereksiz enerji sarfiyatı gerçekleştirilirken, bu oranları en aza indirmek hem ülke ekonomisi hem de kişinin bütçesi adına önemli bir yere sahip olmaktadır. Genel olarak merkezi ısıtma sistemlerine sahip olan binalarda, enerji tüketim miktarlarının eşit olarak dağıtılmaması, elbette ki bazı kişilerin normalinden daha fazla fatura ödemelerine imkân vermektedir. Bu durumda da 2012 yılında pay ölçer zorunluluğu getirilmiş olurken, konu hakkında bazı bilgiler aşağıda ki gibidir.

Pay Ölçer Nedir?

Yeni teknolojiye uygun olarak üretilmiş bir cihaz olurken, merkezi ısıtma sistemine sahip olan binalarda kullanılmaktadır. Her bir daire için 1 adet pay ölçer cihazı temin etmek gerekmektedir. Bu cihazlar ise binaların içerisinde radyatörler üzerine takılarak kullanılmaktadır. Kullanılan pay ölçer fiyatı ve sistemi dahilinde, uzaktan kontrol imkanı bulunmaktadır. Böylelikle de enerji tasarrufu her zaman üst düzeye çıkarılırken, %40’a kadar bir tasarruf imkanı sunmaktadır.

Tüketilmekte olan ısı enerjisini eşit olarak paylaştırmaya yarayan bir cihaz olarak tanımlanan bu ürün, dikey ısıtma sistemleri için özel olarak tasarlanmış, çok kolonlu ve borulu olan ısıtma sistemleri için de kullanımı uygun şekilde dizayn edilmiştir.

Her dairenin bireysel olarak ısı tüketim hesaplarının yapılmasına imkân verirken, bina içerisinde ısıtmaya ve enerji tüketimine bağlı olarak paylaşım imkanını sunmaktadır.

Kullanmayan Bina Sahiplerine Ceza

2012 tarihinde getirilen bir zorunluluk olması ile birlikte, elbette ki bina sakinlerinin şikâyet etmesi ve farklı yöntemler dahilinde gider dağılımı yapıldıktan sonra o miktarı ödememek konusunda ısrarcı olması bina sahiplerinin ceza almasına imkân sağlamaktadır. Her bir bina için zorunlu hale getirilmiş olurken, pay ölçer fiyatları da seçimlere kolaylık sağlamaktadır.

Tercih edilen firmaya göre ürün fiyatı ve montaj fiyatı farklılık gösterse de elbette ki 1-2 yıl kullanım dahilinde %20 ile %35 gibi oranlar ile enerji tasarrufu yapmak, ürün maliyetini de amorti edecek olması tercih sebeplerinden olmaktadır. Böylelikle bina sahiplerinin bu sistemler hakkında bilgi sahibi olması ve bilinçli bir tüketici haline gelmesi tavsiye edilirken, devletin, doğal gaz tüketimi esnasında yaşanan enerji tüketim israflarını engelleme çalışmalarına yardımcı olmak gerekmektedir.

Bakanlık Tarafından Denetleme Yapılacak

2007 yılında hazırlamış bu tasarı için, 2012 yılında da zorunluluk getirilmiş olurken, 5 yıl içerisinde tüm binaların bu sisteme geçiş yapması planlanmıştı. Her ne kadar günümüzde pek çok bina da bu sistemleri görmek mümkün olmasa da pay ölçer sistemi kullanmayan binalar için, bakanlıklar tarafından yapılan denetmeler esnasında ceza yaptırımları uygulanacağı da bilinmesi gerekenler arasında.