Hemen hemen hepimiz yaklaşan kış aylarıyla birlikte yakıt sorununu ve bu soruna yönelik bütçeyi şimdiden planlamaya başladık.  Bu konuya ilişkin olarak en önemli çözüm önerilerinden biri ise pay ölçer cihazlarıdır. Bu cihazlar son teknoloji ürünü cihazlar olmakla birlikte kullanımı basit, küçük ve fakat bir o kadar da yararlı cihazlar olarak karşımıza çıkmaktadır. Pay ölçer teknolojisi aslında yurt dışında ve birçok Avrupa ülkesinde çok uzun zamandır kullanılan bir uygulamadır. Nitekim enerji bakanlığının ülkemiz için öngördüğü enerji verimliliği yasasınca da merkezi sistem kullanan binalar için zorunlu olduğu belirtilmiştir. Bunun nedeni ise enerji kullanımı ve tasarrufu bakımından pay ölçer cihazlarının çok elverişli olmasıdır. Bireysel anlamda yarar sağlarken genele bakıldığında da ülkenin bütçesine de büyük oranda katkı sağlayacak bir teknolojik bir üründür.

Pay ölçer cihazları bu büyük kazanımlarına rağmen fiyat bakımından oldukça makul cihazlardır. Öyle ki ortalama boyutlarda ki bir ev için genel maliyet yaklaşık olarak 600 ila 700 lira civarı arasındadır. Bu rakam başlangıçta belki yüksek bir rakam gibi görünebilir fakat zaman içerisinde yaptığı tasarrufla sizin kara geçmenizi sağlayacak nitelikte bir üründür. Eski ve yeni radyatör farkı gözetmeksizin tüm peteklere montajı yapılabilecek cihazlardır. Yani peteklerinizi değiştirmenize lüzum yoktur. Aynı zamanda yakıttan tasarruf sağladığı gibi ısınma sisteminizin yıpranmasını engelleyecek ve daha uzun ömürlü bir kullanım sağlayacaktır. Pay ölçer fiyatlarının yanı sıra kapasite bakımından oldukça geniş ürünlerdir.  Tüm bunların yanı sıra bu cihazlar uzun ömürlü cihazlar sınıfına girmekte ve yirmi yıl kullanılabilir özelliğe sahiptirler. Pilli cihazlar olması bakımından ürünü almadan önce pil haznesinin kolay bir yerde olması sizin açınızdan daha kullanışlı olmasını sağlayacaktır.  Bireysel ısınma ya da bağımsız ısınma rahatlığını size getirecek olan bu cihaz kurulumu sırasında evinizde herhangi bir tahribat gelmesi de söz konusu değildir.  Pay ölçer cihazı sayesinde kullanmadığınız odanın ısısını düşürebilir ya da ihtiyaç halinde yükseltebilirsiniz. Merkezi sistem kullanan bazı binalar yerden ısıtmalı ve tavandan ısıtmalı olarak tasarlanmıştır. Bu tipteki binalarda da pay ölçer cihazını kullanmak mümkündür. Herhangi bir sorun teşkil etmez.

Pay ölçer fiyatı, genel özellikleri, kullanımı ve işlevselli birlikte düşünüldüğünde ve kazanımları ile kendini kanıtlamış bir ürün olarak karşımıza çıkmaktadır. Sizlerde merkezi sistem mağduru iseniz, yakıt konusunda tasarruf yapmak istiyor fakat yapamıyor, her ay ısınma ihtiyacınız yüzünden yüksek oranda bütçe ayırıyorsanız pay ölçer cihazı edinmenizin tam sırası olabilir. Fakat bu cihazları satın almadan önce iyi araştırma yapmanız, hangi markanın ürününü kullanacağınıza dikkat etmeniz gerekmektedir. Aksi takdirde sağlıksız sonuçlar almanız kaçınılmaz olabilir.