Genel olarak merkezi ısıtma sistemi kullanılan binalarda ikamet eden kişileri pek çok şikâyeti bulunurken, elbette ki bunlardan birisi de giderlerin eşit olarak paylaşılmadığıdır. Elbette ki her bir dairenin tam olarak ne kadar enerji tüketimi sağladığı normal şekilde mümkün olarak açıklanamaz. Bu durumda bazı sistemlerin kullanılması ve teknolojiye uyum sağlanması gerekmektedir.

2007 yılında tasarı olarak sunulmuş ve 5 yıl bir yasal süre verilmiş olan bir sistem günümüzde zorunlu olarak kullanılması gerekmektedir. Tüm bina sahiplerinin 5 yıl içerisinde bu sistemlere geçiş yapması hedeflenmiş olurken, 2012 yılında ise bu süre bitmiştir. Günümüzde ise; pay ölçer zorunluluğu getirilmiş olmaktadır.

Sistemi kullanmayana ceza var mı?

Genel olarak bina sahiplerinin merak ettikleri arasında, pay ölçer sistemi kullanmayan kişilerin ceza ödeme durumları yer alıyor. Elbette ki bu sistemler, bina sakinlerinin şikayetleri dahilinde, bakanlık tarafından kontrol edilmektedir. Bakanlık tarafından kontroller edildiğinde, eğer ki bir bina sakini usulsüz olarak gider dağılımı yapılıyor, şikayetçiyim gibi bir ibare kullanması halinde, bina sahiplerinin ceza ödemeleri mümkün olmaktadır.

Yukarıda ki bilgilerin yanı sıra, usulsüz olarak gelir dağılımı söz konusu ise, eşit olmayan dağılım sonrası binalara gönderilen faturaların kişi tarafından aidat olarak ödenmesi söz konusu değildir. Yani, bina sakini bu ücreti ödemek zorunda değildir. Eğer ki, pay ölçer fiyatı belirlenmiş ve eşit olarak dağılım sağlanmış ise bu durumda bina sakininin kendine düşen payını ödeme yükümlülüğü bulunmaktadır.

Nasıl çalışıyor?

Çalışma sistemi, bina ısıtma sistemleri bir uyum içerisinde olmaktadır. Radyatör üzerine konumlandırılmış pay ölçer cihazı ile birlikte ana merkezden kontrol edilen ağ sistemi bu konuda sistem işleyişini açıklamaktadır. Artık tek bir merkezden, şirket tarafından kontrol edilecek olan bu tüketim değerleri, her kişiye eşit olarak paylaştırılabilmektedir. Bu durumda da tüketicilerin aklına gelen bir soru vardır ki ‘’ cihaz değerleri ile oynanması mümkün mü? ‘’

Bakanlık tarafından kontrol edilen bu sistemlerin, şirket tarafından değerlerinde herhangi bir değişiklik yapma yetkisinin bulunmadığı açıklanmaktadır. Yani, her kişi gönül rahatlığı ile birlikte bu cihazların kullanımlarını gerçekleştirebilir.

%40’ a varan enerji tasarrufu

Her ne kadar pek çok kişi pay ölçer fiyatları ödemek istemese de yıllık kullanım değerleri baz alındığında, aslında cihaza verilen tutarların, enerji tüketim tasarrufu ile karşılaştırıldığında amorti ettiği görülebilmektedir. Uzun dönemli kullanımlarda cihaz fiyatının amorti edilmesinden sonra, kâra geçebilmek bile mümkün olmaktadır.

Ürün garantisi ve detaylar

Merkezi ısıtma sistemi ile çalışan binalar için geliştirilmiş olan bu sistem, üretici garantisi altındadır. Herhangi bir sistem arızası olduğu durumlarda ise şirket ile iletişime geçmek mümkündür. Bunun yanı sıra kullanılan özel radyatör vanaları da üretici garantisini kapsarken, uzun süreli kullanımlarda oldukça düşük maliyetleri ön plana getirmektedir.