Merkezi sistem ısınma sorunları

Merhaba,

Bu yazımda sizlere merkezi sistem ısınma sorunları hakkında bilgi vermek istiyorum. Yazıma başlamadan önce teknik olarak vermek istediğim bir iki detaya değinmek istiyorum.

  • Merkezi ısınma sağlanan binada toplu ısınma sağlandığından bütün dairelerin minimum 15 derece olması gerekmektedir.
  • Bir dairede 15 derece sağlanabilmesi için kolektör vanalarının ve daire ısı giriş vanalarının kesinlikle kapalı kalmaması gerekmektedir.
  • Daire içinde kullanılan radyatör, havlupan, tabandan (yerden) ısıtma gibi sistemlerin ısı kontrollerinin termostatik vanalar ile kontrol altına alınması gerekmektedir.

Merkezi sistem çalışma sistemi ve hesaplama sistemi sistemi hakkında kısa bir iki not

  • Merkezi ısınma sistemi kurulurken seçilen kazan ve makine dairesi ekipmanları, bütün mahalleri en soğuk kış ayında bile minimum 15 derece sıcaklıkta tutan kapasite de olmalıdır.
  • Merkezi ısınma sistemi konforunun sağlanması için 15 derece altına düşmeyen daire kalmamalıdır.
  • Isı pay ölçer ve ya kalorimetre gibi ölçüm elemanları hatasız sorunsuz çalışması gerekmektedir.

Yukarida değindiğim konular eğer sağlanıyorsa ısı gider paylaşım sistemi adil hatasız ve doğru bir şekilde uygulanır.

Teknik olarak karşılaşılan bir kaç konu ve en çok sorulan soru olması sebebi ile daire içi kontroller ile başlıyorum.

Merkezi ısınma faturam neden çok geliyor?

Cevap olarak, ilk önce dairenizde havlupan ve tabanda ısıtma sistemi mevcutmudur. Cevabınız evet ise bu sistemlerin ısınma ları kontrol altına alındı mı? Bu durumu anlamak için havlupanı kontrol etmekle başlayalım. Havlupan da termostatik vana takılmış mı? Eğer takılı ısı bu soruyu geçiyoruz. Ama takılı değil ise sıcak mı ve kullanılıyor mu?

Merkezi sistem sirkülasyon prensibi ile çalıştığından amacı sıcak suyun borular içinden geçerek görevini tamamlayıp ısısını verip geri dönmektir. Bu yolu izlerken kontrol altına alınan (termostatik vana kullanılan) yerlerde dirençle karşılaşacaktır ve mekanın ihtiyacı kadar ısıyı verecektir. Bu sistemde de en kritik nokta havlupan ve tabandan ısıtmalardır. Bunlarda ısı sirkülasyon kontrol altına alınması durumunda boru içindeki sıcak su kısa yoldan görevini tatamlayacagindan sirkülasyon çok fazla olacaktır. Buda kalorimetrenin çok dönmesi ve çok yazması anlamına gelir.

Çözüm olarak yukarıda bahsettiğim havlupan ve tabandan ısıtmaların termostatik vanalar ile kontrol altına alınması gerekir. Eğer termostatik vana yok ise normal vanaları kapatmaya yanın şekilde kısılarak sirkülasyon un azaltılması gerekmektedir.

Merkezi ısınma yapılan yapılarda toplu ısınma sağlandığından ısınmada konfor sağlanmış olur.

merkezi sistem ısınma sorunları