Kalorimetre, merkezi ısıtma ve soğutma sistemleri ile idare edilen binalarda her bir dairenin kullandığı enerji miktarının hesaplanmasını sağlayan cihazdır. Bu cihazların kullanımı Enerji Verimliliği Kanunu uyarınca bundan böyle zorunlu olup, cihazın kullanımı ile birlikte birçok avantaj elde edilebilmektedir.

 Faturalandırmada Adil Ölçüm

Merkezi sisteme sahip binalarda aylık olarak kullanılan enerji miktarı için genel bir faturalandırma yapılmaktadır. Ancak bu işlem çoğu zaman adil bir paylaşım sağlamaz. Çünkü binadaki herkes aynı miktarda enerji tüketmez. Dairelerde kalan kimselerin bazıları, gün boyunca işi dolayısıyla dışarıda olabilir. Bu kimselerin kullanacağı enerji miktarı, tüm günü evde geçiren kimselerle aynı değildir.

Enerji kullanımında bazı kimseler daha sıcak ortamları tercih edip, enerji miktarını buna göre ayarlarken bazıları kış dahi olsa daha ılık ortamlarda rahat edebilir. Enerji tüketim ile ilgili farklar, bebek ve çocukların bulundukları dairelerde daha yoğun olmaktadır. Bu tür dairelerde daha fazla ısınmaya ihtiyaç duyulur. Dolayısıyla yüksek oranda enerji harcanır. Enerji kullanımındaki bu farklılıklar, merkezi sistem ile ısıtılan binalarda fatura edilirken, kişilerin kullanmadıkları enerjinin ücretini ödeme zorunluluğu yaratır. Kalorimetre kullanımı bu farklılıkların gözetilmesi ve herkesin kullandığı kadar enerjinin ücretini ödemesi için oldukça ideal bir sistem sunar. Cihazın kullanıldığı binalarda yapılan kalorimetre faturalandırma işlemi ile adil bir ücret ödeme sağlanır. Basit bir montaj ile kolaylıkla takılabilen kalorimetre cihazları hangi dairenin ne kadar enerji tükettiğinin tespiti açısından son derece gereklidir.

Enerji Tasarrufu Sağlanması

Kalorimetre cihazları tüketilen enerji miktarının adil şekilde belirlenmesine yardımcı olduğu gibi aynı zamanda enerji tasarrufuna da yardımcı olmaktadır. Bu cihazlar bir termostatik radyatör vanası ile birlikte kullanılmalıdır. Bu vanalar, bulunulan ortamı belirlenen ısı miktarında tutmayı sağlar. Örneğin, odanın sıcaklığının 20 derece olması isteniyorsa, yapılan ayar sayesinde oda sıcaklığı bu derecenin üzerine çıktığında vana enerjiyi kontrol etmekte ve istenilen sıcaklıktan daha fazla ısınmaya engel olmaktadır. Bu sayede enerjinin gereksiz yere kullanılması engellenmiş olur. Aynı şekilde oda sıcaklığı belirlenen derecenin altına düştüğünde bu vana sayesinde sıcaklık dengelenecektir. Bahsedilen bu dengeleme kalorimetre devreye alma işleminden sonra sağlanmaktadır. Ancak kalorimetre cihazları hakkında bilinmesi gereken önemli bir detay vardır ki, bu cihaz tek başına kullanıldığında herhangi bir tasarruf sağlamaz. Cihaz ile tasarruf sağlamak için termostatik vana kullanmaya ihtiyaç duyulmaktadır. Yeni çıkarılan yasalara göre bu her iki cihazın da kullanımı zorunlu hale getirilmiştir.

Büyük kolaylıklar sağlayan kalorimetre fiyatları cihazların niteliklerine göre belirlenmektedir. Bu fiyatlar cihazın sağladığı tasarruf ve adil faturalandırma imkanı ile karşılaştırıldığı zaman oldukça uygun fiyatlardır. Cihazın zaman zaman kontrol edip üzerindeki göstergede belirtilen değerleri anlamlandırmak için kalorimetre nasıl okunur konusunu bilmek gerekmektedir. Bu okuma işlemi yetkililer tarafından kolayca yapılmaktadır. Tüketilen enerji miktarı ve birimi cihazın üzerinde görünmektedir.