Merkezi sistemle ısıtılan binalarda kullanımı zorunlu olan kalorimetreler, oldukça dayanıklı cihazlardır. Kalorimetre cihazları, düzenli biçimde bakımları ve kontrolleri sağlandığında yıllar boyunca sorunsuz çalışabilirler. Bu cihazların zaman zaman kalorimetre pil değişimi işlemine de ihtiyaçları olmaktadır. Yapılan bu bakım ve kontroller, hem cihazın daha uzun ömürlü olmasına hem de daha doğru ölçüm yapmasına imkan tanıyacaktır.

 Kalorimetrelerin Pil Değişimi Ne Zaman Yapılır?

Kalorimetre cihazlarının pilleri oldukça uzun süreli kullanım için üretilmiştir. Bu cihazların pilleri en az beş yıl sorunsuz bir şekilde kullanıma uygundur. Bu süre, cihazların teknik özelliklerine göre değişim göstermektedir. Bazı kalorimetre cihazlarının pilleri, beş yılın sonrasında da sorunsuz şekilde çalışmaya uygun biçimde üretilir. Hatta on yıl dayanıklı pillere sahip cihazlar da günümüzde kullanılmaktadır.

Kalorimetre cihazlarının pilleri eskimeye başladığında cihazın çalışmasında bazı aksamalar meydana gelir. Binalarda her dairenin ne kadar enerji tükettiğinin hesaplanması açısından önemli cihazlar olan kalorimetrelerin yaptığı ölçümün sağlıklı olması, faturaların daha adil biçimde paylaşılması için gereklidir. Kalorimetre cihazında meydana gelen aksamalar, bu ölçümün sağlıklı yapılamaması anlamına gelmektedir. Bu sebepler göz ününde bulundurularak yılda en az bir kez kalorimetre servis yardımı alınarak cihazın bakımı ve gerekiyorsa pil değişimin yapılması gerekmektedir.

 Kalorimetrelerin Bakımı ve Pil Değişiminde Nelere Dikkat Edilir?

Kalorimetre cihazlarının bakım ve onarımları genellikle bulundukları yerde sağlanmaktadır. Bu bakım ve onarımı sağlamak için gelen pay ölçer servis tarafından cihazın ne kadar sağlıklı çalıştığı ve pillerin durumu kontrol edilmektedir. Bu kontrol sırasında görev yapan teknik ekibin işinin ehli olması ve aynı zamanda kalorimetrenin pil değişimi veya değişmesi gereken bazı kısımlarında kullanılacak olan parçaların orijinal parçalar olması son derece önemlidir. Çünkü pay ölçer pil değişimi sırasında uygulanan pillerin düşük kaliteli ucuz piller olması, cihazın ömrünü kısaltacağı gibi kısa süre içerisinde kalorimetrenin yine pil ile ilgili sorunlar yaşamasına neden olacaktır. Tüm bu bilgiler göz önünde bulundurularak cihazların marka ve özelliklerine göre dizayn edilen kaliteli piller kullanılmalıdır.

 Kalorimetrelerin Bakım ve Pil Değişimin Önemi Nedir?

Oldukça hassas cihazlar olan kalorimetre cihazları, bu hassasiyetlerini ancak gereken bakımlardan geçirilerek sürdürebilirler. Kalorimetre cihazının bakımı sırasında cihazın ve tesisatın temizlenmesi de önemli bir unsurdur. Tesisattaki suyun kirli olması cihazın hassas ölçüm yapmasının önünde büyük bir engel teşkil etmektedir. Belirli aralıklar ile yapılan bakımlarda bu temizlik de sağlanarak cihazın daha yüksek performansta çalışmasına yardımcı olunacaktır.

Eskiyen kalorimetre pilleri, bazen cihazın çalışmasını tamamen durdurabilir. Bazen de performansının düşmesine neden olur. Eskimiş piller ile kullanımına devam edilen kalorimetre cihazlarının sistemlerinde başka arızaların oluşması da kaçınılmaz olmaktadır. Bu şekilde kullanılan cihazlar, bir süre sonra tamamen bozulmakta ve sahiplerine daha büyük masraflar çıkarmaktadır. Kalorimetrelerin bakımı ve pillerinin değişimi bu yönden önemlidir.