İnsan aşırı soğuklarda en iyi ısınabilme yollarını aramaya devam etmektedirler. Az maliyetler harcayarak kaliteli ısınma sağlamak için araştırmalar yapılmaktadır. Kim istemez ki az bir parayla soğuktan kurtulmayı?

Sonuç olarak ortamdaki ısının değerini hesaplamak ve apartman dairelerinin ne kadar ısı kullandığını adaletli bir şekilde tespit etmek için kalorimetre adı verilen ısıyı ölçen cihaz geliştirilmiştir. Kalorimetreyle, enerji bilinçli ve tasarruflu kullanılması için çıkarılan enerji kanunu ile tanıştık.

 Kalorimetre ile Ne Gibi Faydalar Sağlarız?

Isınma ihtiyacımızı düşük bir maliyetle karşılarız. Enerji kullanımında tasarruf sağlanır. Isınma maliyeti satın alınan yakıt miktarına göre değil de kullanılan ısıya göre belirlenir. Bu cihaz genellikle toplu konutlarda kullanıldığından daire başına kullanılan ısının ev başına düşen tüketim miktarını adilce tespit eder. Bu da insanlar kafasında soru işaretlerinin önüne geçer.

Kalorimetreden Harcanan Isın Nasıl Tespit Edilir?

Kalorimetrelerde harcanan ısının hesaplanması ve tüketim bedelinin faturaya yansıması, bu işten anlayan uzman kişilerce yapılır. Peki bu hesaplama işinde nasıl bir formül kullanılır? Matematiksel ifadeler kullanarak kafamız karışsın istemiyorum. Bu yüzden herkesin anlaması için kısaca kalorimetre okuma nasıl olur mantığını anlatalım. Kalorimetrelerde sıcak ve soğuk suyun ısısını ölçen iki adet sensör bulunur. Daireye giren sıcak suyun ısısı ile çıkan suyun ısısını karşılaştırılır. Oluşacak ısı farkı fazla ise maliyet de fazla olur. Eğer daire büyük ve petek sayısı fazla ise sıcak suyun dolaşım yapacağı mesafe fazla olur, bu da suyun ısısını düşmesine neden olacaktır.

Mekanik ve ultrasonik kalorimetre diye iki tür ısı ölçen cihaz vardır. Mekanik olanın içerisinde bulunan çark sayesinde ölçüm yapılır. Sistemden geçen suyun miktarına göre çark döner ve tüketim bu şekilde hesaplanır.

Ultrasonik ısı ölçerde ise ileri teknik ses dalgaları kullanılarak suyun miktarı ve ısısı daha hassas bir şekilde hesaplanır. Mekanik kalorimetrelere göre daha kullanışlıdır. Suyun dolaştığı borular düzdür. Bu da herhangi bir tortu, pislik oluşmasını engeller. Tıkanma riski çok düşük olduğu için uzun ömürlüdür.

Cihazın büyüklüğü, modeli, basınç gücü, sayacın boyu, debi değerleri gibi teknik özellikler ultrasonik kalorimetre fiyatları üzerinde farklılık olmasına neden olur. Teknik özellikler iyi oldukça fiyatlar da artar. Genel olarak piyasada fiyat aralığı 210 ile 820 TL’dir.

Evlerde tüketilen merkezi ısıtma, kullanım amaçlı sıcak ve soğuk suyun ölçülüp diğer ölçüm cihazları ile iletişimi sağlayan ısıölçer türüne m bus kalorimetre denilir. Bu şekilde faturalandırma yapılır.

Montaj İşi Nasıl ve Kimler Tarafından Yapılmalıdır?

Montaj işi daha inşaat halindeki yapılarda daha uygun oluyor. Öncelikle ürününü satın almadan önce; bilindik, kapsamlı bir servis hizmeti olan, müşteri memnuniyetine önem veren firmalar araştırmak gerekir. Uzman kişiler tarafından kalorimetre montajı yapmak menfaatinize olacaktır. Kesinlikle masraftan kaçayım derken daha büyük zararlara maruz kalmayın.