Isıtma ve Soğutmanın Önemi

Soğuk kış günlerinde insanların ısınma gereksinimleri oldukça artmaktadır. Evlerde, işyerlerinde, okullarda ve daha birçok ortamda ısınmak için çeşitli yöntemler ile ısınma sağlanmaya çalışılmaktadır. Çoğu elektrikli ısıtıcılar hem daha az bir alanı ısıtmakta hem de elektrik sarfiyatından dolayı faturaları kabartmaktadır. Bu nedenle insanlar daha uzun sürede, daha çok alanı daha ekonomik şekilde ısıtma arayışına girmişlerdir.

Isınma kadar soğutma da insanların sıkıntı çektiği durumlardan birisidir. Sıcak bölgelerde özellikle yaz aylarında sıcaklar dayanılmaz hale gelebilmektedir. Bu gibi durumlarda da insanlar en kolay, masrafsız, az maliyetle daha uzun süre soğutma imkanı bulma arayışındadırlar.

 

Kalorimetrenin Avantajları

Dünyada genel olarak ısı ölçmek için kullanılan aletlere kalorimetre adı verilmektedir.

Çalışma prensibi olarak kalorimetre sistemden çıkan sıcaklığı ölçme görevi taşımasıdır.

 

Kalorimetre Piyasa Fiyatları

Piyasada kalorimetre fiyatları suyun debi büyüklüğüne bağlı olarak 300 TL’den başlayıp 3000 TL’ye kadar fiyatlara ulaşabilmektedir. Kalorimetre seçiminde uygun debiye uygun kalorimetre seçilmesi çok önemlidir. Aksi takdirde tam verim alınamaz.

 

Kalorimetre Faturalandırma Prensibi

Kalorimetrelerin kullanıldığı alanlardan birisi de insanların toplu bir şekilde yaşadıkları apartmanlardır. Apartmanlarda ikamet eden insanlar yararlandıkları ısının bedelini hakkaniyetli bir şekilde bütün oturanlardan tahsil etmek için kalorimetre faturalandırma yöntemini kullanmaktadırlar. Kalorimetre apartman dairelerine giren sıcaklık ile bu daireden çıkan sıcaklığı karşılaştırarak aradaki farkı bulur ve fatura edilmesindeki değeri ortaya çıkarır.

 

Kalorimetreyi Devreye Alma İşlemi

Fazla teferruat gerektirmeyen kalorimetre devreye alma işlemi için öncelikle kalorimetrenin montajını yapacak firmanın alanlarında uzman personelleri alanda keşif yapmaktadırlar. Bu belirleme çalışması sırasında kaç adet radyatör ve petek monte edileceği de ortaya çıkartılır. Daire için uygun görülen radyatör tipine göre kalorimetre cihazları hiç bir şekilde kırım, döküm işlemi olmadan radyatöre monte edilir.

 

Kalorimetrenin Fatura Edilebilmesi İçin Okunması

Kalorimetrenin sık tercih edilmesinin sebeplerinden birisi de birden fazla daireli apartmanlarda insanların sadece kendi kullandıkları ısıtmanın paralarını ödemek istemeleri ya da kullanmadıkları ısıtmanın parasını vermemek istememeleridir. Kullanıcılar her ay kullandıkları ısıtmanın parasını apartman yöneticisinin hizmet veren firmaya kullanımı hesaplatması ile paylaşırlar. Özel bir sisteme sahip olan hizmet sağlayıcı firma her ayın belirli gününde apartmana gelerek okumayı yapar ve özel sisteme verileri girer. Sisteme girilen veriler de dairelerin metrekaresine göre ve kullanımına göre faturalandırma işlemini yapar. Böylelikle kalorimetre nasıl okunur diye merak eden kullanıcılar bu şekilde bilgilendirilebilir.

 

Kalorimetre Kullanmanın Avantajları

Kalorimetre kullanımı normal ısıtma kullanımına göre faturada %35 – %40 oranında bir tasarruf sağlar. Kalorimetre birden çok dairede kullanıldığında kolay ölçülebilir olduğundan dairelere dağılımı hakkaniyetli bir şekilde gerçekleştirir. Ayrıca bir daire içindeki farklı odalarda kullanıcılar ayrı ayrı sıcaklık kontrolü yapabilir. Ve kalorimetre kullanımı büyük tasarruf sağladığından az zamanda kendi maliyetini de karşılayacak duruma gelmektedir.