Kalorimetre merkezi sistem kullanan binalarda kullanılan ısı miktarının dairelere paylaştırılmasını sağlayan bir sistemdir. Sistem tasarruflu şekilde ısı dağıtımını sağlayarak ısı giriş çıkışları arasındaki farkı belirleyerek daire başına düşen miktarın hesaplanmasını sağlar. Kalorimetre okuma işlemleri bazı servisler sayesinde yapılabilmektedir. Bu da genellikle sistemin kurulumundan itibaren montajı okuma işlemleri periyodik kontrolleri ve pil değişimlerine kadar tüm problemlerin giderilmesinde rol alan firmalar olarak bilinir. Bina sakinlerinin sistem üzerinde tam kontrol sağlaması için deneyimli bir firma ile anlaşması önem arz etmektedir. Ayrıca uzun ömürlü bir sistem oluşturulmak isteniyorsa sistemin kurulumundan itibaren kontrollerinin zamanında yapılması önem arz etmektedir.

Ultrasonik Kalorimetre Nedir?

          Ultrasonik kalorimetre hassas ölçüm yapan bir sistemdir. Ultrasonik debi ölçüm sistemi barındırmakta olup bu sistem sayesinde daha hassas bir ölçüm sağlamaktadır. Sistemin çok sayıda avantajı bulunmaktadır. Güvenilir ölçüm sağladığı gibi, dış etkilere karşı duyarlıdır ve kirlenme borlanma gibi sıkıntılar yaşanmaz, basınç kaybı oldukça düşüktür, ayrıca enerji sarfiyatı oldukça düşüktür, kirlenme özelliği göstermez çok sayıda avantajı bulunan bu kalorimetre çok sayıda kullanıcı tarafından tercih edilmektedir. Ultrasonik kalorimetre fiyatları değişmekte olup sistemin kalitesi ile doğru orantılıdır.

Ultrasonik bir kalorimetre alınmak isteniyorsa öncelikle özelliklerinin iyi incelenmesi ve bu doğrultuda karar verilmesi önem arz etmektedir. Çünkü uygun fiyata alınan bir cihaz kısa sürede arızalanarak yenileme gerektirebilir. Ayrıca tasarruflu ölçüm yapmayarak enerji dağıtımını tasarruflu yapmama özelliği de gösterebilir. Bu durumda da uygun fiyat arayan kullanıcının cihazı ve sistemi yenilemesi gerekebilir ki bu durum ikinci bir kurulum ve masrafı beraberinde getirmektedir. Bu nedenle güvenilir ve konusunda uzman firmalardan garantili cihazlar satın alınması önem arz etmektedir.

M Bus Kalorimetre Nedir?

          M bus kalorimetre ile tek kablo üzerinden tüm sisteme ait ısı değerlerinin okuması yapılabilmektedir. Sistemin kurulum kolaylığının yanında arızalanma olasılığının azlığı çok sayıda kullanıcının tercih etme nedenleri arasında yer almaktadır. Fakat m bus kalorimetre sisteminin kullanımını sağlayacak kalorimetrelerin tek kablo sistemine uyumlu olması gerekmektedir. Sistem oldukça büyük tasarruf sağlamakla birlikte kurulumu da oldukça kolay sağlanabilmektedir. Kurulum yapan firma ile teknik bakım konusunda da anlaşma sağlanarak sürekli kullanım sağlanabilmektedir.

Kalorimetre Montajı

Kalorimetre montajının yapılması için yetkin bir teknik servis desteği alınması önemlidir. Sistemin doğru ve tasarruflu çalışması için sistem hakkında yeterli bilgi sahi olan teknik personellerin çalışması sistemin doğru çalışması için de önem arz etmektedir. Kalorimetre montajı yapan teknik personelin kurulum şeması yardımı ile tüm bir binaya montaj sağlamasının mümkün olması söz konusudur. Ayrıca bu gibi durumlarda teknik bir ekip çalışmakta olup sistemin çalıştığının kontrolü sağlanarak kurulum tamamlanmaktadır. Ayrıca montaj sonrası bakım ve değişimlerin periyodik olarak yapılması önemlidir. Bunun yanında yetkin bir firmadan kurulum sağlanması sistemin uzun ömürlü olmasını da sağlamaktadır.