Kalorimetre binalarda her daireye düşen ısı miktarının belirlenmesi için kullanılan bir sistem olup son yıllarda çıkan yasa doğrultusunda merkezi sistem kalorifer sistemlerinin kullanıldığı binalarda kullanılması zorunlu hale getirilmiştir. Hal böyle olunca bu sistemi binasına taşımamış çok sayıda daire sahibi binada toplu olarak uygulamanın başlatılmasını sağlama yoluna gitme durumunda kalmıştır. Sistem oldukça güvenilir olup aslında her dairenin payına düşen enerji miktarının bedelini ödemesine neden olmaktadır. Kalorimetre okuma işi ise yine her dairenin kullandığı enerjinin miktarının okunarak karşılık gelen bedelin faturalandırılması isidir. Bu işi üstlenen firmalar genellikle sistemin kurulumunu da sağlamakta olup kullanılan kalorimetre cinsine göre okuma işlemi farklılık gösterebilmektedir. Kalorimetre modelleri pil değişimi işlemi ile kalorimetre ömrünün uzun ya da kısa olmasını sağlamaktadır. Firmalar bu konuda son teknoloji ürünler geliştirmiş durumda. Artık sistemin tamamını değiştirmek yerine pilin değişimi ile uzun ömürlü kolorimetre kullanımı sağlanabilmekte.

Kolorimetre Çeşitleri Nelerdir?

Kolorimetrelerin tamamı aynı mantıkla çalışmakta olup pil ömürlerinin uzunluğu ve üretim malzemeleri çeşitliliği ile farklılık göstermektedir. Bu doğrultuda en çok tercih edilenlerden bir tanesi ultrasonik kalorimetre olup bu model tek kablo ile montaj sağlandığı için sıklıkla tercih edilmektedir. Ayrıca cihazda enerji miktarı okuma işleminde hata boranının çok düşük olması da kullanıcılar tarafından tercih nedenleri arasındadır. Enerji miktarının doğru tespiti kullanıcılar için önem taşımaktadır. Hayat şartlarındaki olanaksızlıklar nedeniyle yüksek miktar enerji sarfiyatı istemeyen kullanıcılar doğru okuma tekniği geliştirmiş ve hata oranı düşük kalorimetreleri tercih etmekteler. Ayrıca bu doğrultuda ultrasonik kalorimetre fiyatları da son derece önem taşımaktadır. Kullanıcılar hal böyle olunca uygun fiyatları tercih etmekte olup kaliteli ürünün uygun fiyata alınması önem arz etmektedir. Öyle ki uygun fiyata alınmış bir ultrasonik kalorimetrenin faydalı ömrünü belirleyecek olan pil ömrü de önemlidir. Pil ömrünün uzunluğu yeni masrafların çıkmasını engelleyeceği gibi daha uzun süre kullanımı da sağlamaktadır. Ayrıca bir başka kalorimetre çeşidi olan m bus kalorimetre modeli de tercih edilen modeller arasında olup hata oranının az olması ve montaj kolaylığı nedeniyle tercih edilmektedir.

Kalorimetre Montajı Ne Kadar Sürede Yapılır?

          Kalorimetre montajı kısa sürede yapılabilen bir özellik gösterebilmektedir. Fakat bunun için seçim yapılan kalorimetre de önem taşımaktadır. Özellikle m bus kalorimetre ve ultrasonik kalorimetre montajları önceden sistemin tasarımının yapılması ve tasarım sonrasında montaj işleminin sağlanması nedeniyle kolayca yapılabilen montaja sahiptir. Ayrıca montajın kolaylığı için bir başka unsur ise bina içerisinde tesisatın yerleştirilebileceği uygun mekanın bulunmasına da bağlı olarak değişebilmektedir. Sistemin kurulumun sağlanacağı mekanın yeterli alana sahip olması aynı doğrultuda kurulumun kolaylığını sağlamaktadır. Ayrıca bina sakinlerinin kurulum yapılmadan önce anlaşma sağladığı firmanın keşif yapmasını ve uygun tasarımının yapılmasını sağlamalıdırlar. Bu nedenle iyi bir araştırma yapılarak uygun firma ve sistemin tercih edilmesi sağlanmalıdır.