Isıtma ve soğutma sistemleri evlerde, işyerlerinde, okullarda ve çoğu mekanlarda çokça kullanılmaktadır. İnsanların yazın soğuğa, kışın ise sıcağa ihtiyacı olması ısıtma ve soğutma sistemlerine olan ilgiyi daha da arttırmaktadır. Isıtma ya da soğutma devresindeki sıvının giren ya da çıkan enerji miktarını belirlemek için termal enerji ölçüm aletine kalorimetre denir. Kalorimetreler üç ana bileşenden oluşmaktadır. Bunlardan birincisi debimetredir. Debimetre; dairenin radyatörlerinde dolaşan suyun miktarını ölçmek için kullanılır. İkincisi ise sıcaklık sensör çiftidir. Bu sıcaklık sensör çiftleri; ısıtma suyunun daireye girmeden önceki sıcaklık değerini ve radyatörde dolaştıktan sonra çıkış sıcaklık değerlerini ölçmekte kullanılır. Son olarak ise; hesaplama ünitesi vardır. Hesaplama ünitesi, tüketilen ısı miktarını hesaplar ve geçmiş dönem tüketim miktarlarını hafızada saklamaya yarar.

 

Isıtma Soğutma Sistemlerinin Fiyatları

Isıtma ve soğutma sistemleri kullanmak isteyen insanlar kalorimetre fiyatları nedir diye sorduklarında çok uygun bir fiyatla karşılaşacaklardır. Piyasada oldukça uygun fiyata bulunabilen kalorimetreler, sağladıkları avantajları ile de bu fiyatın hakkını fazlası ile vermektedir.

 

Faturalandırma Sistemi

Özellikle apartman dairelerinde ısıtma ve soğutma sıkıntısı çokça yaşanmaktadır. Kalorimetre kullanılan apartmanlarda faturalandırma sistemi oldukça adildir. Apartman dairelerinde kullanılan ısıtma veya soğutma sisteminin miktarı kalorimetre ile çok rahat ölçülebilmektedir. Bu hizmeti sunan firma her ayın belirlenen günlerinde kalorimetre bilgilerini okuyarak faturayı çıkarmaktadır. Kullanıcılar kalorimetre faturalandırma konusundaki sorulara bu şekilde cevap bulduğunda daha da cazip hale gelmektedir.

 

Kalorimetre Sistemi Devreye Alma

Evlerine ya da apartmanlarına kalorimetre sistemi kurmak isteyenler kalorimetre devreye alma konusunda tereddüt etmektedirler. Ancak tereddütte hiç gerek yoktur. Oldukça kolay montajı olan kalorimetre radyatörlere montaj yapılması suretiyle kullanılır. Bunun için hiçbir tadilat tamirat gerekmemektedir.

 

Kalorimetre Sistemlerinin Okunması

Kalorimetreler 3 şekilde okunabilir. Bunlardan birincisi, bu hizmeti veren firmadan gelen yetkililerin gözle okuyarak gerçekleştirmesi. İkincisi, yetkili firmanın uzaktan sim kart aracılığı ile okunması. Son olarak ise radyo frekansı ile okuma işlemidir. Apartman sakinleri kalorimetre nasıl okunur diye merak ettiklerinde, dairelerde ısıtma soğutma sistemi kullanıldığında, dairelerin kullandıkları miktarlar net olarak hesaplanır ve sadece kullanılan hizmet kadar faturaya yansıtılır.

Kalorimetreyi okuyan yetkili firma yetkilileri bu bilgileri özel hesaplama programına girerek belirleyebilir. Bu programa dairelerin metrekareleri girilerek daha doğru veriler elde edilebilmektedir. Kalorimetre sistemleri tasarruf konusunda da kullanıcılarına avantaj sağlamaktadır. Örneğin klasik bir kalorifer sisteminde evin bütün odaları evde kimse olup olmamasına bakılmaksızın ısıtmaya ya da soğutmaya devam eder. Ancak radyatör sisteminde kalorimetre takıldığında her odaya özel kumanda sistemi takılarak evin istenilen odaları kapatılabilir. Ya da evde kimse yokken hiçbir şekilde kullanım gerçekleşmez. Bu durumda da ısıtma ya da soğutma hizmetinden yararlanılmadığı halde fatura ödeme derdinden kurtarır. Tüm bunlar göz önünde bulundurulduğunda kalorimetre taktırılması hem dairede kalanlar için hem apartman dairesinde kalanlar için oldukça avantajlıdır.