Temel olarak merkezi ısıtma sistemlerinde kullanılan ve de bağımsız olan her bir bölümünde ne kadar enerji tüketimi yaptığını hesaplamaya yarayan kalorimetre bir çeşit ölçü aletidir. Bu ürün yapı olarak, mekanik ve elektronik bileşenlerden oluşmaktadır. İçeriğinde bir debi ölçüm sistemi ve elektronik hesaplama ünitesi barındırır.

Mekanik ve ultrasonik olmak üzere iki çeşit ısı sayacı bulunur. Bu kalorimetreler farklı şekillerde çalışmaktadır. Ayrıca özellikleri doğrultusunda kalorimetre fiyatları da değişmektedir. Mekanik kalorimetre incelenirse, su sayaçları gibi türbin sistemi ile çalıştığı görülebilir. Esasında da içinden geçmekte olan suyun ne kadar olduğunu volumetrik bir şekilde ölçen çark sistemine sahiptir. Ultrasonik kalorimetrede ise, su debi ölçümü ultrasonik metot ile gerçekleştirilmektedir. Yani içeriğinde mekanik bir parça yoktur. Kalorimetrede bütün ölçüm ve hesaplama işlemleri elektronik bir ortamda yapılır. Hesaplama ünitesi debi ölçümünü de gerçekleştirmektedir. İki tür temel olarak aynı işlevi görseler bile, yapıları farklıdır.

Kalorimetre Devreye Alma

M-bus sistemi sayesinde kalorimetre devreye alma mümkündür. Bu sistem, merkezi ısıtma ve sıhhi sıcak su sistemlerinde bulunan ısınma ve sıhhi sıcak su giderlerinin paylaştırılmasına ilişkin hazırlanan yönetmeliğe uygun olan, bina yönetim sistemine bağlı bulunan sayaçların merkezden okunarak, faturalandırılması amacıyla geliştirilmiş bir çeşit uluslararası protokoldür. Devreye alma işlemlerinde M-Bus Haberleşme modüllerinin, sayaçlara ve konvertörlere bağlanması kontrol edilmektedir. Ayrıca sayaçların M-BUS sistemine tanınması ve okunması da gereklidir. Son olarak da kalorimetre faturalandırma yapılması önemlidir.

Kalorimetre Faturalandırma Sistemi Nasıldır?

Yetkili kişiler kalorimetreyi manuel olarak, gözle okuyabilmektedir. Bunun dışında sayaçların birbirine bağlanması sebebiyle, tek merkezden kollektör vasıtası ile okunması mümkündür. Kalorimetrenin internet bağlantısı veya GPRS sim kart aracılığı ile şirket merkezinden uzaktan okunması da bir seçenektir. RF, yani radyo frekansı ile de okuma sağlanabilir. Bu şekilde okunabilen ısı sayaçları faturalandırılabilmektedir. Eğer kalorimetre nasıl okunur diye merak ediyorsanız; bu yöntemler hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Kalorimetre sisteminin kurulması tek başına tasarruf sağlayamamaktadır. Tasarruf sağlamak istiyorsanız; termostatik vanaya sahip olmanız gereklidir. Bu vana sayesinde konfordan hiçbir ödün vermeden en az düzeyde enerji tüketerek, gerekli tasarrufu sağlayabilirsiniz. Böylece gereğinden fazla olan enerji ortama aktarılmamış olacaktır. Tasarruf açısından yapılması gereken; bir termostatik vana aracılığı ile ayar yapılarak, ortamın lüzumundan fazla ısınmasını engellemektir. Termostatik vana taktırmak kanun açısından da zorunludur. Sistemi verimli kullanmak istiyorsanız; mutlaka termostatik vanayı taktırmalısınız. Bu vana yoksa, insan kontrolünde bir tüketim söz konusudur. Bu vanalar, oda içindeki sıcaklık değerlerinin otomatik şekilde pratik olarak ayarlanabildiği ve insanları enerji tasarrufuna yönlendiren son derece önemli bir çeşit tesisat malzemesidir.

Takılı olan kalorimetreler okunarak, faturalandırılabilmektedir. Isı tasarrufu yapmak istiyorsanız; mutlaka bu cihazlardan taktırmalısınız. Merkezi ısıtma sistemine sahip binalarda bu cihazları güvenle kullanabilirsiniz. İstediğiniz gibi fazla enerji tüketimini engelleyerek, gereken ısı tasarrufunu sağlayabilirsiniz.