Isı sayacı olarak da bilinen kalorimetre ısı ölçümü için kullanılır. Merkezi sistemle ısınan binalarda kullanılan, bu binaların her bir bağımsız bölümün ne kadar ısındığını ölçen ve sonucunda kalorimetre faturalandırma yapan bir ölçü birimidir. Isı sayacı sıcaklık sensörleri ile gidiş ve dönüşteki sıcaklığı ölçerek arasındaki farkı hesaplar. Ayrıca geçen debiyi de anlık ölçerek tüketilmiş olan enerjiyi de hesaplayan sayaçlardır.

Kalorimetre Çeşitleri Nelerdir?

Mekanik ve ultrasonik kalorimetre olmak üzere iki çeşit kalorimetre vardır. Mekanik kalorimetre de mekanik olarak ölçümler yapılırken, ultrasonik kalorimetre de debi ölçümü ile ölçüm yapılmaktadır. İkisi arasında farklar olmasına rağmen aynı işi yaparlar. Mekanik kalorimetre de içine yabancı cisim kaçma ihtimali yüksek olduğu için yanlış okuma yapma olasılığı vardır. Ultrasonik kalorimetre de içine yabancı cisim kaçma olasılığı düşük olduğu için bozulma ihtimali çok düşüktür. Bu sebeple kalorimetre fiyatlari farklılık göstermektedir.

Doğal olarak ultrasonik kalorimetre mekanik kalorimetreye göre daha pahalıdır. Kalorimetreler de ki faturalandırma sistemi kalorimetre devreye alma ya da diğer bir adıyla M-BUS denilen sistemi vardır. Bu sistem yasal kaynaklara uygun olarak faturalandırma ve hesaplama yapar. Isıölçer sistemlerinde kanuni olarak kullanımı zorunlu olan, ısının kontrolünü sağlayan termostatik vanalar vardır. Her sistemde bulunması şarttır.

Kalorimetre İle Nasıl Tasarruf Sağlanabilir?

Kalorimetre tasarruf yapmanızı sağlayacak bir sistem değildir. Kalorimetre yanına ek olarak diğer ürünlerden de alırsanız ancak istediğiniz tasarrufu elde edebilirsiniz. Tasarruf sağlamanızı sağlayacak esas ürün ise her binada bulunması zorunlu olan termostatik vanalardır. Her odada termostatik vana vardır bu vanalar oda sıcaklığına göre açma kapama işlemini otomatik olarak kendisi yapmaktadır. Merkezi sisteme sahip olan binalarda kanunen 15 derece altına düşürülmesi yasaktır. Bu nedenle evdeki vanalar 2’nin altına düşürülmemelidir. 2’nin altına düşmesi durumunda ek faturalandırma söz konusu olacaktır. Oturduğunuz binanın sistemine uygun ölçülerde kalorimetre almak önemlidir. Küçük ya da büyük ebatlarda kalorimetre almak ciddi oranda ölçüm hatası verir ve gerekli olan verim sağlanamaz. Bu nedenle binanın sistemine uygun olması çok önemlidir.

Kalorimetrelerin Çalışma Prensibi Nasıldır?

Kalorimetrelerde 2 adet sensör sistemi vardır. Bunlardan birisi gidiş hattına bağlanır diğeri ise dönüş hattına bağlanır. Bu sistem dairelerde kullanılan ısı sistem farkını daire başına göre hesaplamaktadır. Kalorimetreler ortak ısıtmaya sahip diğer bir adıyla merkezi sisteme sahip binalarda kullanımı zorunludur. 2012 yılında merkezi sistemle ısıtılan binalara bu zorunluluk yasalar ile başlatılmıştır. Ayrıca merkezi ısıtma sisteminin %70’i bağımsız dairelere kalan %30’lık kısmı ise ortak kullanım alanlarına bölüştürülerek ısıtma sağlanmalıdır. Her bir dairenin minimum sıcaklığı 15 derece olması da yasalar ile zorunluluk haline getirilmiştir. Kalorimetre nasıl okunur kısmına gelecek olursak elektrik idaresi çalışanları tarafından gözlemlenerek okunmaktadır. Bazı şirketler GPRS sitemi ile uzaktan kontrol edilerek de okunabilmektedir.