Kalorimetre çalışma sistemi nedir ve nasıl okuma işlemi yapılır?

Kalorimetre cihazı, ısı ölçümü için imal edilmiş bir cihazdır. Bu cihaz, merkezi ısıtma sisteminde kullanılan ve birbirinden farklı bölümlerin ne kadar enerji tükettiğini hesaplamaktadır. Isı sayacında iki adet sıcaklık sensörü bulunmaktadır. Bu sensörlerden biri sayacın üzerinde ki dönüş sistemine takılmaktadır. Diğer sensör ise sensör vanası aracılığı ile geliş sistemi üzerine takılmaktadır. Böylece ısı sistemine giren ve çıkan ısıtma suyunun sıcaklık farklı ölçülür. Isı sayacında mevcut olarak bulunan flowmetre tarafından hesaplanan su miktarı ile sıcaklık farklı hesaplanarak ısıtıcı sisteminin enerji tüketimi de bu şekilde hesaplanmaktadır. Kalorimetre nasıl okunur sorularına karşılık ise kalorimetre cihazlarının tüm türleri aynı şekilde okuma işlemi yapabilmektedir. Kalorimetre peteğe takılması ile kalorimetre devreye alma işlemi gerçeklemiş olacaktır. Isıtma sisteminin devamı halinde kalorimetre ölçüme devam edecektir. Ana hatlar üzerinde ısı gelişini kapatmanız halinde kalorimetre devre dışı kalacaktır.

Kalorimetre cihazı, mekanik, ultrasonik ve termostatik olarak birçok çeşitte kullanılabilmektedir. Çalışma sistemleri farklı olarak tasarlanan bu çeşitlerde ısı ölçümü ve enerji tüketimi hesabı aynıdır fakat çalışma ve tasarım olarak farklılık göstermektedir. Termostatik vana takılmış olan dairelerde vana üzerinden ayarladığınız sıcaklığa ulaşıldığı zaman vana peteğe su girişini kapatmaktadır. Ayarladığınız oda sıcaklığının altına düşene kadar açmayacaktır. Peteğin soğukluğu halinde arızalı olduğu düşünülmemelidir. Oda sıcaklığının düşmesi halinde giriş vanasını açarak tekrar ısıtma sistemine geçecektir.

Kalorimetre faturalandırılma işlemi nasıl yapılmaktadır?

Artan enerji maliyetlerini en büyük giderler haline geldiği bu son zamanlarda enerjinin verimli kullanılması için teşvik edici birçok cihaz üretilmiş ve kullanıcılara sunulmaya devam edilmektedir. Kalorimetre cihazı da enerji kullanımının daha verimli hale gelmesini sağlayan son zamanların en çok tercih edilen enerji cihazlarından biridir. Bu sistem, genellikle çoklu yaşam alanlarında, apartmanlar ya da toplu inşa edilen konutlarda sık sık kullanılmaktadır. Herkesin kendi kullandığını ödemesi sistemine bağlı olarak çalışan bu cihazlar merkezi ısıtma sistemi kullanan tüm yaşam alanlarında kullanılmaktadır. Böylece enerji kullanımın kişi ve kişilere bölünmesi ve hem adil hem de daha verimli bir kullanımı bizlere sağlamaktadır.

Kalorimetre faturalandırma işlemi, merkezi sistemli çalışan bir yaşam alanında kullanıcı sayısı, kullanılan enerji miktarı ile hesaplanmaktadır. Kalorimetre üzerinden o daireye gelen ve giden enerji miktarını baz alarak her cihazın ölçümü bulunmaktadır. Toplam kullanım ve kişisel kullanım miktarları arasında bir fark gözlenirse gerekli yerlere başvurulmalıdır. Fakat sorunsuz bir şekilde çalışan bu sistemde daire başına düşen enerji miktarının toplamı genel enerji kullanımına eşit olmalıdır.

Kalorimetre fiyatları nasıldır?

Kalorimetre cihazlarının fiyatları modellerine göre değişebilmektedir. Ortalama fiyat sınıflamasının içerisinde olan bu cihazlar son zamanların teknolojisi ile çeşitli modellerde üretilmiş farklı özellikler sunabilmektedir. Aynı zamanda birçok marka tarafından imal edilen kalorimetre cihazları, kaliteleri açısından da çeşitli fiyatlar gösterebilmektedir. Kalorimetre fiyatlari, mekanik, ultrasonik ve termostatik olarak çalışan cihazlar için ayrı ayrı belirlenmiştir.