Kalorimetre, bir cisimdeki ısının ölçülmesinde kullanılan bir alet olarak karşımıza çıkmıştır. Zengin bir kullanım olanağı sunan bu alet, son dönemlerde tanıtımını genişletmiş ve kendisine olan ilgiyi de aynı düzeyde arttırmıştır. Kalorimetre yaptığı sıcak ya da soğuk ölçümleri ile binaların ısınma ve soğuma işlemleri de dâhil olmak üzere inşaat, tarım vb birçok alanda kendine kullanım alanı bulmaktadır. Hiç şüphesiz, kullanıldığı her bir alanda sağladığı fayda da çok farklı şekillerde, insanların karşısına çıkar.

Kalorimetre Kullanımı Hangi Avantajlara Sahiptir?

Bilindiği gibi yapılan hukuksal düzenlemeler ile birlikte merkezi ısıtma ve soğutma ile sıcaklık değerleri ayarlanan binaların, daire başına ne kadar enerji tükettiklerinin belirlenmesi, bu cihazlar kullanılmadan önce nerede ise imkânsızdı. Ancak kalorimetre ve yanında kullanılan termostatik vanalar sayesinde, her bir dairenin tükettiği enerji miktarının tespit ve kontrol edilmesi mümkün hale gelmiştir. Bu durum merkezi ısıtmalarda, tüketilen enerjinin herkesin tükettiği kadarını ödemesi seçeneğinin ortaya çıkmasını ve insanların enerji tüketimine biraz daha dikkat edip, tasarruf yapmalarına sebep olmuştur.

Burada dikkat edilmesi gereken nokta kullanılan kalorimetrenin çeşidi ve kalorimetre okuma işleminin geçerli olması gerektiğidir. Kalorimetre kullanımında en üst düzeyde verim alabilmek içinde yeni ve hassas ölçümleri yapabilen kalorimetre çeşitlerinin kullanılması gerekmektedir.

İlk kalorimetre örnekleri karşımıza mekanik olarak çıkmaktadır. Bu mekanik kalorimetrelerin, ölçümleri çoğu zaman sıkıntılı olabilmekte ve farklı etkenler ölçüm işlemine etki ederek, gerçek değerlerin ölçülmesi durumu ortadan kaldırabilmektedir. Neyse ki teknolojinin gelişmesine paralel olarak, daha hassas ölçümler yapabilen, ultrasonik kalorimetre kullanımı, günümüzde ortaya çıkan bu sorunların rafa kaldırılmasına vesile olmuştur.

Ultrasonik kalorimetreler, sağlıklı ve gerçek değere tam ya da yakın ölçümler yaparak, bu konuda objektifliği biraz daha yakalamayı başarmıştır. Bu cihazla birlikte kullanılan termostatik vana ile birlikte binanın gerçek enerji tüketimi hesaplanabilmekte ve bina içindeki ısı değerleri bu şekilde istenilen düzeyde tutulabilmektedir. Mekanik kalorimetrelerin, bu dezavantajı fiyatlarının ucuz olmasına sebep olurken, ultrasonik kalorimetre fiyatları içinse ortaya çıkan bu avantaj, durumu tam tersine çevirmiş ve bu ürünün, daha pahalı olmasına sebep olmuştur.

Merkezi Isıtma Sistemlerinde Kalorimetre Kullanımının Avantajları

Yeni merkezi ısıtmalı binaların hem hukuksal zorunluluk hem de adil enerji kullanımı sonucu farklı fiyatlandırılması gerekliliği sebepleri ile kalorimetre kullanımlarının önemi gün geçtikçe daha da artmaktadır. Bu durumun bir sonucu olarak da, farklı sistemlerin entegrasyonunun yapılması gerekliliği ve teknolojik imkanlardan yararlanarak, işlemlerin kolaylaştırılması zorunluluğu ortaya çıkmaktadır.

 

Bu konuda özellikle farklı yazılımlar ve aletlerde yapılan teknolojik geliştirmeler sayesinde, oturduğunuz yerden kalorimetre okuma ve değerleri kontrol etme şansını elde etme şansınız ortaya çıkmıştır. Bunun sağlanması işleminde de tüm kalorimetre birimlerini bir araya toplayarak, verileri sizlerin önüne aktarmayı sağlayan m bus kalorimetre özelliğini barındıran cihazların ortaya çıkış sürecinin etkisi çok fazladır.