Gelişen teknoloji ve merkezi sistemler ile birlikte kalorimetre insanların yoğunlukla ve iç içe yaşadığı tüm binalarda kullanılmak üzere dizayn edilmiş bir programlama sistemidir. Özellikle son yıllarda birbiri ardına yapılan sitelerde ve çok daireli apartmanlarda daimi ve sorunsuz olarak çalıştırılmaktadır. Kalorimetre merkezi ısıtma sistemi ile sıcaklık alışverişi sağlanan binaların raporlu bir şekilde faturalandırılması amacıyla mühendisler tarafından geliştirilip piyasaya sürülmüştür.

Kalorimetre Faturalandırma Nasıl Gerçekleşir?

Günümüz ısıtma ve raporlandırma sistemleri içinde iki farklı yön vardır. Bunlardan ilki site sakinlerinin kendi kendilerini kalorimetre faturalandırma girişimlerine endekslenmiştir. Buna göre basit bir program ve yazılım ile birlikte aylık olarak gelen fatura site yöneticisinin bilgisi dahilinde not edilir ve diğer site sakinlerine aktarılır. Bir diğer sistem içerisinde internet noktaları üzerinden merkezi bir programlandırma ile markalarla anlaşmaktır. Böyle yapıldığı takdirde sitelerin ve çeşitli konutlarla iş yerlerinin aylık ısınma ücretleri internet sitesi üzerinden otomatik olarak hesaplanmakta ve site sakinlerine güvenli bir şekilde ulaştırılmaktadır. Kalorimetre faturalandırma işlemlerinin kullanıcılarına sağladığı birçok avantaj ve fayda mevcut. Örneğin siteler içerisinde çoğu zaman çeşitli tartışmalar ve soru işaretleri doğabilmekte. Bunun da önüne geçen kalorimetre geçmişe dair tüm faturaları da online olarak kayıt eder ve sonrasında çıkarılmak üzere arşivler. Belli başlı dairelerden gelecek olan şikayetlerin de bu şekilde önüne geçilmiş olmaktadır. İşini şansa bırakmayan kalorimetre kullanıcılarını sayılar üzerinden kesinlikle vererek tüm ısıtma sistemlerinin matematiksel kanıtını oluşturmaktadır.

Kalorimetre Okumak İçin Gerekenler

WATT ve saat üzerinden basit bir şekilde takip edilen bu cihazlar kalorimetre nasıl okunur sorusunun da cevabını vermektedir. Kalorimetre okumak için belli başlı cezai sistemlerden de haberdar olmak gerekir. Özellikle site ve ofis yöneticilerinin kontrolünde olan bu özel cihazlar sık sık denetlenmelidir. Sıcak ve soğuk su akışlarının kaydını ve ayarını oluşturan bu kalorimetreler aracılığıyla kesinlikle söz konusu konutun ortalama sıcaklığının 15 dereceden aşağı düşmemesi gerekmektedir. Aksi takdirde şikayet söz konusu olduğunda cezai işlem uygulanmaktadır. Çeşitli okumalar ve raporlar neticesinde site yöneticileri diğer daire sahiplerini aylık bedelleri mail ya da elden ulaştırma yöntemlerine de sahipler.

Kalorimetre Devreye Alma Ne Demek?

Göstergeleri ve çalışma ibrelerini takip ederek çalıştırma işlemlerine kalorimetre devreye alma denmektedir. Aylık olarak sıfırlanıp yeniden devreye alınması gereklidir. Kurulumundan sonra basit bir işletim mekanizmasına sahip olduğu için herkes tarafından kolaylıkla yerine getirilebilir.

Kalorimetre Fiyatları Ne Kadar?

Mekanizmaların işlerlik, garanti süresi ve cihazın çalışma prensiplerine bağlı olarak kalorimetre fiyatları kendi arasında farklılıklar göstermektedir. Fiyatları 120 liradan başlayan kalorimetreler kimi yerlerde 300 liraya kadar çıkmaktadır. Genellikle sitelerde kullanılan bu özel cihazın tamir ve onarım işlemleri de üretici firmalar tarafından karşılanmaktadır. Genelde 3 yıllık garantisi mevcuttur. İnternetten ve elektronik eşya satan mağazalardan temin edilebilir.