Evlerde, iş yerlerinde, okullarda ve daha birçok mekanda giren ve çıkan enerjinin miktarını belirlemek için kullanılan termal enerji ölçüm aletlerine kalorimetre denir. Kalorimetreler temel olarak üç ana bileşenden oluşmaktadır. Bu bileşenler; debimetre, sensör çifti ve hesaplama ünitesidir. Debimetre, dairenin radyatörlerinde dolaşan suyun miktarını ölçer. Daha sonra sıcaklık sensör çiftleri suyun daireye girmeden önceki ve radyatörde dolaştıktan sonraki sıcaklık değerlerini ölçmektedir. Son olarak hesaplama ünitesi tüketilen ısının miktarını hesaplayarak hafızaya alır. Hesaplama ünitesi ayrıca geçmiş dönemdeki tüketim miktarlarını da hafızada saklamaktadır.

Kalorimetre Çeşitleri Nelerdir?

Kalorimetreler temel olarak iki çeşittir. Bunlar; mekanik ve ultrasonik kalorimetredir. Mekanik kalorimetrelerin içerisinde bulunan çark, sistemden geçen su aracılığıyla döner. Çark döndükçe tüketim miktarı hesaplanır. Ultrasonik kalorimetrelerde ise tüketilen ısı miktarı, ses dalgaları kullanılarak hesaplanır. Bu nedenle ultrasonik kalorimetre daha hassas ölçümler sunmaktadır. Ultrasonik kalorimetreler tek parçadan oluşmuştur, LED ekrana sahiptirler. Montaj sıkıntısı yoktur, dijitaldir ve kalorimetre okuma konusunda mekanik kalorimetrelerden daha kesin bilgiler sunmaktadır. Ancak ultrasonik kalorimetre fiyatları mekanik kalorimetrelerden daha fazladır. Buna ek olarak mekanik kalorimetreler daha kullanışlı olup suyun dolaştığı boruların düz olması nedeniyle içerisinde tortu, pislik ve kirlilik oluşmamaktadır. Bu da mekanik kalorimetrenin tıkanma riskini düşürerek ömrünü uzatmaktadır.

M-Bus Kalorimetre Nedir?

M-bus kalorimetre, sayaç bilgilerinin aktarılması için kullanılan, TSEN 1434-3 standardına uygun haberleşme protokolüdür. M bus kalorimetre sistemlerinde tüm sayaçlar tek bir kablo üzerinde bulunmaktadır. Bu sayede sayaçlar polarize olmadığı gibi merkezi olarak kolaylıkla okunabilir. Bu sistemde veriler ya doğrudan ya harici bir kontrol merkezinin üzerinden sayaca aktarılır. Fonksiyonel olması ve kolaylıkla kurulması nedeniyle M bus sistemleri oldukça fazla tercih edilmektedir.

Kalorimetre Nasıl Monte Edilir?

Kalorimetreler dairedeki debiye uygun olarak seçilmelidir, aksi durumda kalorimetreden tam verim alınamaz. Ancak daha önemlisi, kalorimetrenin alındığı firmanın güvenilir olmasıdır. Kalorimetre montajı uzman kişilerce yapılmalıdır. Firmadan gönderilen tecrübeli personel, kalorimetrenin yerleştirileceği alanda keşif yapmalıdır. Bu keşif sırasında kaç adet radyatör ve petek monte edilmesi gerektiği belirlenir. Personel tarafından daireye uygun görülen ve radyatör tipine göre seçilen kalorimetreler radyatöre monte edilmektedir.

Kalorimetre Kullanımının Faydaları Nedir?

 

Isıtma giderlerini düşürmek ve evlerinde tasarruf sağlamak isteyen ev sahipleri arasında kalorimetre kullanımı yaygınlaşmaktadır. Kalorimetre kullanımı sayesinde normal ısıtmaya göre faturada %35 – %40 oranında tasarruf sağlanabilir. Örneğin evin bütün odalarında bulunan klasik bir kalorifer sisteminde, evde hiç kimse yokken bile kalorifer ısıtmaya ya da soğutmaya devam eder. Ancak radyatöre göre özel olarak belirlenip takılan kalorimetre sisteminde, her oda özel bir kumanda sistemi ile kontrol edilebilmektedir. Sonuç olarak ısıtma ya da soğutma hizmetinden yararlanılmadığı takdirde fatura ödenmek zorunda kalınmaz. Kalorimetre fiyatları, müşterilerin gözlerini korkutsa da kalorimetre kullanımının sağladığı büyük tasarruf nedeniyle, az zamanda kendi maliyetini de karşılamaktadır.