Merkezi ısıtma sistemlerinde her dairenin harcadığı enerji miktarını ölçmek için kullanılan kalorimetre cihazları, farklı çeşitlerde üretilmektedir. Mekanik kalorimetre ve ultrasonik kalorimetre olarak adlandırılan cihazların ölçüm yöntemleri yönünden farklılıkları bulunur. Bu cihazları tanımak ve özelliklerini bilmek daha doğru bir seçim yapmak açısından önem taşımaktadır.

 

Mekanik Kalorimetre Nedir?

Günümüzde kullanılan kalorimetre cihazlarından biri olan mekanik kalorimetre, çalışma sistemi bakımından farklılık göstermektedir. Bu kalorimetrenin çalışması, cihazın içinden geçen suyun bir tribüne çapması ile gerçekleşir. Bu çarpma işlemi ile tribünün devir sayısı ölçülür. Bu şekilde enerji tüketimi hesaplaması yapılmış olur. Mekanik kalorimetre cihazlarının iki farklı türü bulunmaktadır. Bunlar singlejet ve multijet biçiminde adlandırılır. Singlejet kalorimetrede su, cihaza bir noktadan girer ve diğer bir noktadan terk eder. Multijet kalorimetrede ise sistem biraz daha farklıdır. Bu cihazlara su, singlejet kalorimetrede olduğu gibi tek bir noktadan değil birkaç farklı noktadan girer. Mekanik kalorimetre cihazları oldukça dayanıklı ve sağlıklı ölçüm sistemine sahip olan cihazlardır. Bu nedenle kalorimetre kullanımının zorunlu tutulduğu merkezi sistem ısıtmalı binaların büyük bir çoğunluğunda kullanılmaktadır.

 

Ultrasonik Kalorimetre Nedir?

Ultrasonik kalorimetrede ölçüm sistemi mekanik kalorimetreden daha farklı işlemektedir. Mekanik kalorimetrede bulunan tribün sistemi, ultrasonik kalorimetrede bulunmaz. Bu cihazlarda yapılan ölçüm, ultrasonik ses sensörleri sayesinde yapılmaktadır. Bu sensörler, suyun içinde bulunan ses hızının iletim zamanlarının hesaplanmasını sağlamaktadır. Ultrasonik kalorimetreler bu sistemi dolayısı ile daha hassas bir ölçüm sunarlar. Özellikle kalorimetre faturalandırma işlemi sırasında büyük faydalar sunan bu hassas ölçüm, ultrasonik kalorimetrelerin tercih sebebidir.

Mekanik ve ultrasonik kalorimetre cihazlarının sahip olduğu birtakım özellikleri kalorimetre fiyatlari belirlenirken esas alınır.

 

Mekanik ve Ultrasonik Kalorimetrelerin Avantajları ve Dezavantajları

Bu her iki kalorimetre cihazı da başarılı biçimde dizayn edilmiştir ve her ikisinin de sunduğu farklı avantajlar bulunmaktadır. Ancak bununla birlikte bazı olumsuz yönlerinin olduğu da söylenebilir. Örneğin, ultrasonik kalorimetre cihazları son derece hassas bir yapıda olduklarından kirli sistemlerde doğru bir ölçüm yapamayabilir. Bu cihazlar kalorimetre devreye alma anından itibaren son derece hassas biçimde ölçüm yapmaya devam ederken, kirli ortamlarda gerektiği gibi bu hassasiyetini gösteremez ve ortaya yanlış sonuçlar çıkabilir. Bu durum göz önünde bulundurularak ultrasonik kalorimetrelerin bakımlarının aksatılmadan yapılması gerekmektedir.

Mekanik kalorimetrede de suyun kirliliği dolayısıyla ölçüm sisteminde bazı hatalar meydana gelebilmektedir. Su kirli ise tribün tıkanır ve bu durumda cihaz, su geçişini algılamayabilir. Bu cihazların da zaman zaman temizlenmesi ve bakımlarının yapılması faydalı olacaktır. Bu her iki kalorimetre türü de oldukça dayanıklı ve kullanışlı cihazlar olduğundan bakımlarına dikkat edildiği sürece uzun yıllar boyunca hatasız çalışacaktır.

Mekanik ve ultrasonik kalorimetre nasıl okunur konusu ise, sayaçları okuyan yetkililer tarafından kolayca gerçekleştirilebilir. Bu konuda cihazların farkından kaynaklanan bir zorluk yoktur.