Kalorimetre kullanılan sıvı miktarının ne kadar enerjiye dönüştüğünü tespit eden ve ölçen ölçüm cihazıdır. Merkezi ısıtma sistemi kullanan apartman tipi konutlarda bulunan bağımsız dairelerin her birinin tükettiği enerjiyi hesaplamada kullanılır. Kalorimetre sayacında iki kısım bulunur. Bunlardan biri mekanik diğeri ise elektroniktir. Mekanik olan kısım enerji için gerekli olan sıvının metreküp olarak ölçümünü yaparken diğer elektronik kısım ise bu sıvı miktarının ne kadar enerjiye dönüştüğünü hesaplamaktır. Tek kazanla merkezi ısıtma kullanan binalarda, ısınan su her bir daire girişinden geçerken sensörlü vana içinden ısı ölçülür ve hesaplama ünitesine iletir. kalorimetre okuma yasal yönetmeliklere uygun bir biçimde otomasyon sistemi vasıtasıyla okunur ve faturalandırılır.

Kalorimetre Çeşitleri

-Mekanik kalorimetre

-Ultrasonik Kalorimetre

-Mekanik Kalorimetre

Mekanik kalorimetre, ultrasonik kalorimetreden farklı çalışır. Su türbin adı verilen hareket halinde bulunan bir mekanizmaya çarparak karşı tarafa geçer, hareket halindeki türbin suyun devinimini ölçer. Mekanik kalorimetrelerin 2 farklı çeşidi vardır. Tek geçişli ve birçok geçişli sistem. Tek geçişli singlejet sistemde su bir noktadan girer diğer bir noktadan çıkar. Birçok geçişli olan sistem olan multijet de, su birçok noktadan girer ve bir noktadan çıkar. Bu sistemler içinde en çok tavsiye edilen sistem multijet olduğu söylenmektedir.

Ultrasonik Kalorimetre

Çok hassas ölçüm yapan ultrasonik kalorimetre yüksek frekanslı dalgalar yayarak son derece hassas ölçüm yapan cihazlardır. Suya cihaz tarafından yollanan ultrasonik dalgalar suyun metreküpünü hesaplar. Daha doğru ve uzun vadeli kullanımlarda diğerine göre çok daha fazla dayanıklıdır. ultrasonik kalorimetre fiyatları mekanik kalorimetre cihazlara göre daha fazladır. Ancak, sahip olduğu özelliklerde diğer cihazlara göre çok daha hassastır. Düşük debilerde hassasiyetle ölçüm yapabilir özelliklere sahiptir. Tam olarak somut bir fiyat vermek mümkün olmasa da 250 -1000 TL aralığındadır.

M-Bus Kalorimetre Sistemi

M-bus adı verilen kablo aracılığı ile çalışan m bus kalorimetre pil kullanılmadan ölçüm yapabilen bir kalorimetre sistemidir. Bir okuma programı aracılığı ile her bir sayaç verileri toplanarak harcanan enerji tüketim bedeli hesaplanır ve faturalandırılır. Toplanan veriler bağımsız dairelere bölüştürülerek bir tüketim bedeli çıkartılır. M-bus sistemi teknolojik olarak daha eski bir yöntemdir. M-bus sisteminin sağlıklı kullanılabilmesi için, verilerin toplandığı ölçüm panelinin hiçbir dış etkilerden ve olumsuz durumlardan etkilenmemesi için özel bir korunakla muhafaza edilmesi gerekmektedir.

Isı sayaçları yani kalorimetre montajı başlı başına büyük bir titizlik ve hassasiyetle yapılmalıdır. Kalorimetre montajı iki türlü yapılabilmektedir. Yatay montaj veya dikey montaj. Kalorimetre sayacı suyun geliş hattına ve soğuk su kısmına yapılır. Kalorimetre üzerinde bulunan ok işaretine dikkat edilerek suyun akış yönüne denk getirilerek montaj yapılmalıdır. Sayaç içine partikül, pislik ve tortu girmemesi için özel bir pislik tutucu filtre takılır. Sayaçlar, montajları yapılan firmalar tarafından düzenli olarak bakım yapılmalı. Periyodik olarak temizlenmelidir.