Merkezi ısıtma sistemlerindeki enerji tüketiminin ölçülmesinde kullanılan kalorimetre cihazları yaygın olarak ultrasonik kalorimetre türü ile kullanılmaktadır. Ultrasonik tipinin tercih edilmesindeki en büyük neden mekanik tipi gibi hareketli parçacıklardan oluşmaması ve bu nedenle de her pozisyonda montaj işlemine uygun bir tasarım örneği göstermesidir. Bunun yanı sıra kalorimetre okuma işleminde de mekanik kalorimetrelere göre çok daha üstün performans sergilemeye devam eden bir yapısı bulunmuş olduğundan dolayı tümüyle kaliteden ödün verilmeksizin yaygın bir kullanım alanını elinde tutmaktadır.

Tüm bu özellikleri işte onun her anlamda kendisini geliştirerek temel özellikler yönüyle her alanda ısı tüketiminin tespit edilmesini sağlamaya devam eden cihazlar olmasını sağlaması olmaktadır. Bütün bu özellikleriyle de ısı sayacı olarak merkezi ısıtma sistemlerinde her anlamda yaygın bir ultrasonik kalorimetre olarak kullanılması son derece olanaklılık göstermektedir.

GSM merkezi okuma sistemi

Kalorimetre cihazlarının ultrasonik tipinde GSM özellikli olarak merkezi ısıtma sistemi bulunmaktadır. Bu ısıtma sistemi sayesinde her anlamda yaygın bir kullanım alanına sahip ısı sayacı cihazı olarak kullanılarak merkezi okumada kullanılır. Bununla birlikte o her anlamda profesyonel cihazlardan olması dolayısıyla uzun ömürlü kullanıma imkan tanıyan pil ömrüyle de son derece işlevselliğini meydana getirmeye devam etmektedir. Bütün bu noktalarıyla değerlendirilecek olunursa kalorimetreler arasında ultrasonik kalorimetre fiyatları açısından son derece kullanım alanı giderek genişleyen bir tür olduğu karşımıza çıkabilmektedir. Bütün bu noktalarıyla da değerlendirilerek kalorimetre cihazının yaygın bir kullanım alanı ve yaygın bir kullanım işlevini elinde tutmuş olduğunu belirtmek gerekecektir.

Ayrıca kalorimetre cihazının her bakımdan değerlendirildiği zaman kendine özgü niteliklerinin var olması onun mekanik tipten daha fazla kullanılması anlamına gelir. Yüksek debi ölçer özelliği ve hem dikey eksende hem de yatay eksende montajının mümkün olması durumları kalorimetre montajı bakımından değerlendirilecek olunduğu zaman dikkat çeken noktalarıdır.

Ultra hassas ölçümler

Kalorimetre cihazları çok hassas enerji tüketimini ölçebilen cihazlardan olmaları bakımından ultra hassas ölçüm cihazı olduklarını net olarak söylemek mümkün olacaktır. Çünkü sözü edilen cihazın her yönüyle tamamen fonksiyonel ve tamamen kaliteli bir kullanım alanı bulunması onun her yerde yaygın olarak tercih edilebilir halini artırıcı noktaları oluşturur. Bu tüm noktalarıyla daima hassas ölçümlerini artırarak en düşük akış debilerinde dahi en yüksek performansların elde edilmesinde ilk sıralarda gelmeye devam etmektedir. Bu da onun her anlamda yaygın olarak kullanılmasının en temel sonuçlarından birisidir.

Bir başka özelliği olarak yine kalorimetre cihazı m bus kalorimetre olarak düşünüldüğü zaman fonksiyonelliği kadar teknolojik mantığıyla da dikkat çekmektedir. Isı sayacı olarak EN 1434 standardına bağlı olarak üretilmesinin yanı sıra mobil tesisat özelliğiyle de GSM merkezi okuma özelliği onun geliştirilmiş dijital bir ısı sayacı cihazı olduğunun da en büyük kanıtını oluşturması anlamında dikkat çeken özelliğidir.