Merkezi sistemle ısıtılan binalardaki dairelerin her birinin ne kadar enerji kullandığının tespit edilmesini sağlayan kalorimetre, bina sakinlerinin kullandığı kadar enerjinin ücretini ödemesine yardımcı olmaktadır. Aynı zamanda kalorimetre cihazları bir termostatik vana ile birlikte kullanıldığı zaman enerji tasarrufu elde edilmektedir. Tüm bu özelliklerinden dolayı merkezi sistem ısıtmasına sahip olan binalarda kalorimetre kullanımı zorunlu hale getirilmiştir.

 Kalorimetre Kullanımı Yasalarca Zorunlu Hale Getirildi

 

Ülkemizde yürürlükte olan Enerji Verimliliği Kanunu uyarınca, ülkemizdeki enerji kaynaklarının korunması için çalışmalar yapılmaktadır. Bu çalışmalar kapsamında bulunan kalorimetre kullanımı, binalarda gereksiz yere enerji tüketiminin engellenmesi açısından son derece büyük önem taşıyor. Ancak kalorimetre tek başına kullanıldığı zaman yalnızca merkezi sistem ile ısıtılan dairelerin ne kadar enerji tükettiğini hesaplayan bir cihazdır. Bu cihazın tasarruf sağlayabilmesi için cihazın termostatik vanaya sahip olması gerekmektedir. Termostatik vana ile birlikte kalorimetre devreye alma işlemi gerçekleştirildiğinde cihaz hem dairenin ne kadar enerji tükettiğini ölçecek hem de gereksiz enerji tüketimine engel olacaktır. Bunun için cihazın ayarlanması gerekmektedir. Cihaza yapılan ayarlar doğrultusunda evde belli bir sıcaklığın üzerine çıkıldığı zaman, cihaz enerjiyi seviyesini dengede tutacak, bu sayede enerjinin kullanımı kontrol altına alınacaktır.

 

Kalorimetre kullanımı olmayan merkezi sistem ısıtmalı binalarda, enerjinin paylaşımı usulsüz olarak kabul edilecek ve bunun hakkında gereken işlemler yapılacaktır. Bu nedenle merkezi sistemle ısınan binaların sahipleri, bu cihazı gereken donanımı ile birlikte taktırmak zorundadır. Piyasadaki kalorimetre fiyatları cihazların birtakım özelliklerine ve donanımlarına göre belirlenmektedir.

 Kalorimetre Nasıl Faydalar Sağlamaktadır?

 

Özellikle kış aylarında enerji tüketimi bir hayli artmaktadır. Tüketilen bu enerjinin büyük bir bölümü gereksiz yere harcanmaktadır. Bu enerji israfı, ülkemizin milli kaynaklarının sorumsuzca tüketilmesi anlamına gelmektedir. Son yıllarda yalnızca ülkemizde değil, dünyanın her yerinde enerji kaynaklarını korumak adına bazı çalışmalar yapılmaktadır. Binalardaki kalorimetre kullanımı, bu yönden değerlendirildiği zaman toplumsal bir fayda sağlamaktadır. Ancak bu cihazın kullanımının bireysel olarak da fayda sağladığı görülmektedir. Merkezi sistem ile ısıtılan binalarda önemli bir sorun olan fatura paylaşımı, kalorimetre ile artık kolaylıkla çözümlenebilmektedir. Böylelikle tüm gün boyunca evde olmayan ve dolayısı ile daha az enerji kullanan bireyler ile gününü evde geçiren ve yoğun şekilde enerjiye ihtiyaç duyan bireyler aynı faturayı ödemek durumunda kalmamaktadır.

 

Bu konuda en çok yöneltilen sorulardan biri kalorimetre nasıl okunur sorusudur. Kalorimetrenin üzerinde bir dairede tüketilen enerji miktarına dair bazı sayısal değerler bulunmaktadır. Yetkililer tarafından bu değerler kolaylıkla okunarak, faturaya yansıtılmaktadır. Bu cihazın kullanımı ile gerçekleşen kalorimetre faturalandırma işlemi, çok daha tasarruflu olabilmektedir. Kış aylarında ödenen yüksek faturalara önemli bir çözüm olarak sunulan kalorimetreler, dairelerin ısıl güçlerine göre kolaylıkla programlanma özelliğine sahiptir. Bu programın yalnızca bir kez yapılması yeterlidir. Sonrasında cihaz, programlandığı biçimde çalışmaya devam edecektir.